آئین‌نامه تشویق به بازگشت به کار در حال تدوین است ۲۲ خرداد, ۱۳۹۵

یک مقام مسئول وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این خبر که برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری در کاریابی‌ها فعلا هزینه‌ای دریافت نمی‌شود،گفت: برای ایجاد مشوق برای کارفرمایان با سازمان بازرسی کشور در راستای حل مشکلات قانونی رایزنی می‌کنیم.

اقتصادپرس: محمد اکبرنیا، مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه هم اکنون طبق آخرین آمار ۲۰۰ هزار نفر مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند اظهار داشت: این افراد مقرری موقت دریافت می‌کنند و کاریابی‌ها موظفند برای آنان مشاغل مناسب معرفی کنند.

وی افزود: کاریابی‌ها مشاغلی را به افراد بیکار شده معرفی می‌کنند که در راستای مشاغل قبلی خود و هم شان آن باشد و در صورتی که کاریابی‌ها شغلی را به این مقرری بگیران معرفی کنند و آنان در این زمینه اقدامی انجام ندهند ادارات کار قطع پرداخت مقرری را بررسی می‌کنند.

اکبرنیا با اشاره به اینکه تائید مشاغل هم طراز مقرری بگیران بر عهده کاریابی‌ها نیست،تصریح کرد: اینکه کاریابی‌ها بخواهند مقرری فردی را با توجه به شغل معرفی شده قطع کنند امکان پذیر نیست و این موضوع در ادارات کار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه توازن بین عرضه و تقاضای بازار کار وجود ندارد، تصریح کرد: هم اکنون میزان تقاضای نیروی کار از سوی کارفرمایان به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد کاهش یافته و از طرفی به دلیل حجم زیاد فارغ التحصیلان دانشگاهی تقاضای کار از عرضه پیشی گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: به طور تقریبی هم‌اکنون تنها ۳۰ درصد از مشاغل عرضه شده از سوی کارفرمایان مرتبط با نیازهای فارغ‌التحصیلان و دانش آموختگان دانشگاهی است و به همین منظور ۷۰ درصد مازاد تقاضا در بازار بدون پاسخ مانده است.

وی افزود: درباره بازگشت مقرری بگیران به مشاغل قبلی و یا همتراز در حال تهیه آیین نامه‌ای برای ایجاد مشوق‌های لازم هستیم که براساس آن هم مقرری بگیران و هم کارفرمایان برای بازگشت به کار و به کارگیری این نیروها تشویق شوند.

اکبرنیا در پاسخ به این سوال که مشکل مطرح برای ایجاد مشوق‌ مالی کارفرمایان برای بازگشت نیروهای کار به مشاغل خود چیست تصریح کرد: سازمان بازرسی مشکل قانونی را در این زمینه مطرح کرده که در حال رایزنی و برطرف کردن آن هستیم.

وی افزود: از طرفی با بازرسان مستقر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رایزنی می‌کنیم تا مشکلات مربوط به تشکیل پرونده نیز برطرف شود؛ بر همین  اساس به تمام کاریابی‌ها ابلاغ کردیم تا اطلاع بعدی هیچ هزینه‌ای برای تشکیل پرونده بیمه بیماری از افراد و مراجعین دریافت نکند.

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار همچنین در واکنش به سوال دیگری درباره پدیده شغل فروشی در کاریابی‌ها و معرفی مشاغل خوب به دوستان و آشنایانشان‌ گفت: نمی‌توان منکر عدم توازن در بازار کار شد و امکان دارد افرادی هم مشاغلی را به دوستان و فامیل معرفی کنند اما چنین پدیده‌ای در سطح کشور رواج ندارد و بسیار در سطح موردی است.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *