از پیشنهاد جالب آخوندی تا استقبال سرد از صندوق پس‌انداز یکم ۱۸ خرداد, ۱۳۹۵

از فردا قرار است وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم به سپرده‌گذاران پرداخت شود، در حالی پیش‌بینی وزیر راه درباره این صندوق محقق نشد که به دلیل استقبال سرد مردم تاثیرگذاری این وام در بازار مسکن و خانه‌دار کردن مردم ملموس نخواهد بود.

اقتصادپرس: فردا دقیقا یکسال از حضور رئیس کل بانک مرکزی، وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک مسکن در شعبه معروف این بانک برای  افتتاح حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌گذرد.

سیف، رئیس کل بانک مرکزی در نوزدهمین روز آخرین ماه بهار گذشته با اشاره به این‌که ایران در شرایط اقتصادی خاصی قرار دارد و امسال ویژگی‌های خاصی در سال‌های سخت اقتصادی وجود دارد، گفته بود:‌ کل اقتصاد ایران تحت تأثیر مسکن مهر قرار گرفت، مسکن مهر یک تصمیمی بود که کل اقتصاد ایران را به چالش کشید.

وی با اشاره به افتتاح حساب پس‌انداز صندوق یکم مسکن گفت: فعالیت این قبیل صندوق‌ها باید به‌صورت خودکفا تداوم یابد و بانک مرکزی در دوره‌های ۵ساله این برنامه‌ها را مورد بازنگری قرار می‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی نیز با بیان این که مداخله دولت پیشین در بانک‌ها خیانت در امانت بود، گفت:پول بانک‌ها بودجه دولت و حیات خلوت دولت نیست، تسهیلات تکلیفی برای بانک‌ها خیانت در امانت است ظاهر دلنشینی دارد اما واقعیت آن است که این یک نوع مداخله است.

آخوندی با بیان این‌که در حساب صندوق پس‌انداز یکم مردم با پس‌انداز پس از ۶ ماه تا سقف ۷ برابر تسهیلات دریافت می‌کنند، افزود: مدل پرداخت این تسهیلات ساده است و فکر می‌کنم این مدل می‌تواند به اقتصاد خانوار برای خانه‌دار شدن و اقتصاد کلان در تجهیز منابع کمک کند.

سه هفته بعد وزیر راه از واژه “استقبال بسیار عالی” از وام صندوق پس‌انداز یکم توسط مردم استفاده کرد و گفت: در ۱۸ روز کاری که این طرح آغاز شد متقاضیان ۷۸ میلیارد تومان در این صندوق سپرده گذاری کرده اند که این بسیار عالی است.تسهیلاتی که در این صندوق از جمله وام ۸۰ میلیون تومانی پیش بینی شده کمک خوبی به متقاضیان است اما مردم برای این سپرده گذاری در این صندوق به زمان احتیاج دارند.

فردای همان روز آخوندی در واکنش به انتقادات به چرایی عدم استقبال از صندوق مذکور به تسنیم گفت: « از روز افتتاح حساب تاکنون یعنی در ۱۸ روز کاری چهارهزار و ۳۸۸ نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند.تاکنون بیش از ۷۸ میلیارد تومان در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری شده است. ظرف ۱۸ روز کاری روزانه حدود ۲۵۰ نفر برای دریافت وام در صندوق مذکور سپرده‌گذاری کرده‌اند. این یک رشد فزاینده است و با همین روند تعداد سپرده‌گذاران در صندوق پس‌انداز مسکن یکم تا یک سال آینده به حدود ۱۰۰هزار نفر افزایش خواهد یافت.»

به گزارش تسنیم تا اواسط اردیبهشت ماه امسال حدود ۴۲ هزار نفر در صندوق پس‌انداز یکم مسکن سپرده گذاری کردند. با  فرض این‌که طی یکماه اخیر نیز ۸ هزار نفر دیگر در این صندوق سپرده‌گذاری کرده‌ باشد، در آستانه سالگرد افتتاح رسمی حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم حدود ۵۰ هزار نفر برای سپرده‌گذاری در آن به شعب بانک مسکن مراجعه کرده‌اند.

و این تنها تحقق نیمی از پیش‌بینی خوشبینانه وزیر راه و شهرسازی در خصوص صندوق پس‌انداز یکم است. آخوندی حدود یک ماه پیش میزان سپرده‌گذاری ۴۲ هزار نفر در این صندوق را ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

همانگونه مشاهده می‌شود در آستانه یکساله شدن افتتاح حساب صندوق پس‌انداز یکم و در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن تنها نیمی از پیش‌بینی آخوندی محقق می‌شود. این مسئله بیانگر این واقعیت است که بخش مسکن کشور همچنان در رکود سرسام‌آوری به سر می‌برد و اظهارات برخی معاونان وزیر در رابطه با بازگشت رونق به این بخش با واقعیتهای موجود همخوانی ندارد.

قرار است از فردا اولین فقره از وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم به سپرده‌گذاران نوزدهمین روز خردادماه پرداخت شود. حال باید دید این تسهیلات تا چه میزانی می‌تواند بر بازار راکد مسکن تاثیرگذار باشد. تا اینجای کار نه پیش‌بینی وزیر و نه معاون وی درباره بازار مسکن درست از آب در نیامده است. آیا طرح پُر سر و صدای صندوق پس‌انداز یکم می‌تواند تاثیری در خانه‌دار کردن مردم داشته باشد؟ البته شاید با ایده ناب وزیر راه و شهرسازی یعنی “قرض از پدر، مادر و برادر” مردم بتوانند با وام مذکور خانه‌دار شوند.

شهریورماه ۹۳ آخوندی وزیر راه و شهرسازی با حضور در برنامه نگاه یک گفته بود: بر اساس برنامه ما باید ۵۰ درصد ارزش خانه از طریق تسهیلات تأمین شود که در این راستا باید حدود ۸۰میلیون تومان تسهیلات خرید به اقشار متوسط جامعه پرداخت شود.

وی با بیان اینکه میانگین قیمت مسکن در بافت‌های قدیمی تهران ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان است، گفت: هدف ما خانه‌دار کردن زوج‌های جوان است. این افراد باید ۲۰میلیون تومان پس‌انداز داشته باشند و حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان دیگر را نیز تأمین کنند تا به‌همراه تسهیلات ۸۰میلیون تومانی بتوانند قدرت خرید را در بازار به دست آورند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا زوج‌های جوان می‌توانند این مبالغ را تأمین کنند، گفت: بله، آنها می‌توانند از پدر، مادر و برادر در این زمینه کمک بگیرند. تاریخ صندوق‌های پس‌انداز می‌گوید مردم با این روش می‌توانند خانه‌دار شوند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *