خرید تضمینی گندم به ۳ میلیون تن رسید ۱۸ خرداد, ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم به ۳ میلیون تن رسید، گفت: خرید تضمینی گندم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است.

اقتصادپرس: علی قنبری گفت: از آغاز خرید تضمینی گندم تا ۱۷ خرداد ماه سال‌جاری، ۳ میلیون تن گندم به ارزش ریالی حدود ۳۸ هزار میلیارد ریال از کشاورزان در ۲۰ استان کشور خریداری شده است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی افزود: ۴۸۸ مرکز خرید در این ۲۰ استان فعال است که گندم‌های عرضه شده کشاورزان را در قالب ۴۳۷ هزار محموله خریداری کرده‌اند.
وی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است، گفت: سال گذشته تا این تاریخ ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تن گندم خریداری شده بود.
قنبری افزود: تمام تلاش شرکت بازرگانی دولتی ایران از قبل شروع خرید تضمینی گندم و در طول آن، بر پرداخت به موقع پول کشاورزان است، به طوری که بهای حدود ۷۰ درصد گندم‌های خریداری شده با عاملیت بانک کشاورزی و همکاری سازمان مدیریت، بانک مرکزی و سایر بانک‌ها پرداخت شده است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی تصریح کرد: مابقی ۳۰ درصد مطالبات کشاورزان از محل منابع شرکت بازرگانی دولتی ایران، تسهیلات بانک‌ها و منابع سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تامین و در حال پرداخت است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تشریح کرد: تاکنون استان‌های اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، خراسان جنوبی، رضوی و شمالی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، کرمان، کرمانشاه و کهکیلویه و بویراحمد عملیات خرید گندم کشاورزان را شروع کرده‌اند.
قنبری بیشترین میزان خرید تضمینی گندم را از استان خوزستان با خرید بیش از یک میلیون و ۳۷۵ هزار تن اعلام کرد که نسبت به کل خرید سال گذشته آن استان، ۴۰۰ هزار تن افزایش خرید داشته‌ایم.
وی استان‌های گلستان با خرید بیش از ۶۰۰ هزار تن و فارس با خرید بیش از ۳۷۰ هزار تن را به ترتیب رتبه‌‌های بعدی خرید تضمینی کشور اعلام کرد.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران عنوان کرد: امسال گندم معمولی و دوروم با قیمت‌های مصوب ۱۲۷۵۰ ریال و ۱۳۰۶۸ ریال با افت مفید ۴ درصد و افت غیر مفید ۲ درصد از کشاورزان خریداری می‌شود و مهمترین مشخصه‌ گندم های خریداری شده کیفیت بالای ان است.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *