عربستان خودزنی می کند! ۱۸ خرداد, ۱۳۹۵

عربستان سعودی قیمت نفت را برای مشتریان اروپایی خود شکست تا بیشتر از هر زمان دیگری رقابت با ایران در حوزه نفت را هم به تصویر بکشد.

اقتصادپرس: به گزارش وال استریت ژورنال عربستان سعودی توسط شرکت ارامکو ایمیلی برای مشتریانش ارسال کرده و قیمت نفت خام سبک خود برای تحویل در ماه ژوئیه را بشکه‌یی ۳۵سنت برای شمال غربی اروپا و ۱۰سنت برای کشورهای حوزه مدیترانه کاهش داده است.

این اقدام عربستان حیرت آور است چراکه میزان تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال افزایش خواهد یافت به همین جهت این اقدام عربستان در راستای توافق کشورهای تولید کننده نفت اوپک بر سر کاهش تولید تحلیل می شود.

ایران نیز که به واسطه توافق با غرب به دنبال بازگشت به سقف تولید خود است، هفته گذشته در مقابل مهار تولید نفت موضع گیری کرده بود.

در ادامه این گزارش آمده است؛ تخفیف عربستان سعودی به مشتریان اروپایی نمایش علنی رقابت با ایران است چرا که ایران صادرات نفت خود را در ماه فوریه -پس از لغو تحریم- از سرگرفته و اکنون در صدد است تا جایگاه سنتی خود را باز پس بگیرد.

پیش از این و در سالهای تحریم عربستان مشتریان ایران در اروپا را از آن خود کرده بود و حالا واهمه دارد که ایران مشتریان قدیمی خود را متقاعد کند که از ایران خرید کنند.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال و طبق گزارشهای مقامات ایرانی، روزانه ۴۰۰ هزار بشکه محموله‌های نفتی از ایران به اروپا صادر شده است که قرار است به زودی به ۷۰۰هزار بشکه افزایش یابد.

البته این در حالی است که طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، عربستان سعودی سال گذشته به طور میانگین ۸۰۰هزار بشکه نفت به اروپا صادر کرده است.

حالا به نظر می رسد که ایران و عربستان رقابت بر سر کاهش قیمت نفت و حفظ مشتری را آغاز کرده اند و در این میان کارشناسان معتقدند که ضرر اصلی متوجه دیگر کشورهای تولید‌کننده نفت به ویژه در اروپا خواهد بود.

چرا که تولید‌کنندگان نفت در شمال اروپا به ویژه انگلستان و نروژ در این میان برای جذب سرمایه‌گذاری در صنعت نفت خود هزینه های بسیاری را متحمل شده اند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.