واردات نفت کره از ایران دو برابر شد ۱۷ خرداد, ۱۳۹۵

واردات نفت خام کره از ایران در ماه ژانویه تا آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است.

اقتصادپرس: شرکت ملی نفت کره اعلام کرد با توجه به لغو تحریم ها و افزایش واردات نفت ارزان ایران توسط پالایشگاه‌های کره‌ای، در دوره زمانی ماه ژانویه تا آوریل واردات نفت این کشور از ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است.

شرکت ملی نفت کره اعلام کرد در چهار ماه نخست سال جاری کره در مجموع ۳۰ میلبیون بشکه نفت و میعانات گازی از ایران وارد کرده است که نسبت به سال گذشته ۱۱۳٫۵ درصد افزایش یافته است.

کره جنوبی در سال ۲۰۱۱ در مجموع ۸۷٫۲ میلیون بشکه نفت از ایران واردات داشته است اما این شاخص در سال ۲۰۱۲ معادل ۵۶٫۱ درصد افت کرد و در سال ۲۰۱۴  با کاهش بیشتر به ۴۴٫۹ میلیون بشکه رسید.

با توجه به لغو تحریم‌های غرب علیه ایران، پالایشگاه‌های کره‌ای واردات نفت خود از ایران را به شدت افزایش داده‌‌اند.

واردات نفت از ایران در هر بشکه حدود ۵ تا ۶ دلار نسبت به نفت قطر که در بازار جایگاه خود را دارد برای کره‌ای ها ارزان تر تمام می شود.

دو شرکت پالایشگاهی SK اینویشن و هیوندای اویل بنک کره بیش از دیگر شرکت‌ها واردات نفت از ایران را افزایش داده‌اند.

از سوی دیگر دو شرکت GS کالتکس که بخشی از مالکیت آن برای شورون آمریکاست و شرکت S اویل که برای آرامکوی عربستان است از ایران نفت وارد نمی‌کنند.

یک مقام ارشد یکی از پالایشگاه‌های کره اعلام کرد در صورتی که تحریم دلاری علیه ایران لغو شود واردات نفت کره از ایران بیش از این نیز افزایش خواهد یافت.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *