نظام سهمیه‌بندی باید در اوپک احیا شود ۱۳ خرداد, ۱۳۹۵

وزیر نفت ایران در بدو ورود به وین می‌گوید ایران خواستار بازگشت نظام سهمیه‌بندی (کوتا) به اوپک بوده و به اعتقاد وی بشکه‌ای ۷۰ دلار قیمت مناسبی برای نفت است.

اقتصادپرس: بیژن زنگنه که شب گذشته به وین پایتخت اتریش و محل برگزاری نشست وزارتی اوپک وارد شد، با تاکید دوباره بر اینکه ایران برای حمایت از اقدام اوپک در جهت تنظیم بازار آماده است، اظهار کرد: اگر اوپک اقدامی داشته باشد، ما به آن شتاب می دهیم، اما به نظر می رسد این سازمان تا کنون گام مناسبی بر نداشته است.

زنگنه نیز مانند چند وزیر اوپکی دیگر با در نظر داشتن تحولات قیمت نفت در هفته‌های گذشته معتقد است که بازار نقش خود را مطابق طبیعت خود، به خوبی ایفا می کند.

وی همچنین قیمت نفت ٧٠ دلار برای هر بشکه را مطلوب ارزیابی کرد.

زنگنه همچنین با تأکید بر موضع ایران مبنی بر بازگرداندن نظام سهمیه بندی، گفت: سقف تولید کلی برای اوپک هیچ سودی برای ما و دیگر اعضای اوپک ندارد، هر یک از اعضای اوپک باید سهمیه جداگانه داشته باشند.

این در حالی است که چند هفته پیش از روز برگزاری نشست اوپک، برخی تحلیلگران انتظار داشتند موضوع فریز نفتی بار دیگر در این نشست مطرح شود.

وی با بیان این که تعیین سقف تولید برای ایران و دیگر کشورهای عضو اوپک سودی ندارد، گفت: عقیده ما این است که نظام سهیمه بندی در اوپک احیا شود، اما فکر نمی کنم در این نشست بتوانیم درباره این مسئله به توافق برسیم؛ این پیشنهاد را در این نشست مطرح نخواهیم کرد زیرا زمینه ای ندارد.

تولید نفت به زودی ۴ میلیون را رد می‌کند

وزیر نفت همچنین با بیان این که ایران هم اکنون روزانه سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت خام تولید می کند، گفت: تولید نفت خام ایران بزودی از مرز چهار میلیون بشکه فراتر می رود.

زنگنه رقم صادرات نفت خام ایران در ماه مه را بیش از ٢ میلیون بشکه نفت عنوان کرد و گفت: ایران پس از بازگشت به سطح تولید پیش از تحریمها، روند افزایش تولید نفت خود را ادامه خواهد داد.

وی گفت: مذاکره با شرکتهای نفتی بین المللی درباره میدانهای توسعه نیافته و میدانهای توسعه یافته، با این هدف انجام می شود و به این معناست که ما می خواهیم سطح تولید و صادرات خود را افزایش دهیم.

وزیر نفت ایران همچنین با اشاره به این که مهمترین دستور کار نشست امروز اوپک، تعیین دبیر کل جدید است، نسبت به اجماع اعضای این سازمان برای این کار ابراز امیدواری کرد.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *