مذاکره شرکت‌های گازی ایران و نروژ ۱۲ خرداد, ۱۳۹۵

نروژی‌ها می‌گویند امکان انعقاد قراردادی ۶۰۰ میلیون دلاری برای خرید گاز طبیعی تولید شده در اطراف جزیره خارک با یک شرکت «شبه‌خصوصی» ایرانی در دست بررسی است.

اقتصادپرس: یک شرکت نفت و گاز نروژی قصد دارد یکی از بزرگ‌ترین قراردادهای پسابرجم را با یک گروه تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی ایرانی منعقد کند.

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، بر اساس این قرارداد ۶۰۰ میلیون دلاری، شرکت نروژی «هملا وانتاژ» متعهد به خرید گاز مایع طبیعی و نفت گاز شرکت شبه‌خصوی «خارگ» ایران خواهد شد.

«گرهارد لودویگسن» مدیر شرکت هملا وانتاژ گفته که مجموعه تحت مدیریتش در شراکتی ۵۰/۵۰ با یک شرکت نروژی دیگر به نام KPC/KGRC، این قرارداد خرید را با طرف ایرانی امضاء خواهد کرد.

لودویگسن در خصوص نگاه شرکتش به ایران پسابرجام گفته: «ما فکر می‌کنیم که ایران واقعاً می‌خواهد از یک بازیگر سنتی به یک بازیگر مدرن (در بازار جهانی) تبدیل شود. هیچ کس باور نمی‌کرد که ایران در سال ۲۰۱۷ بتواند با استفاده از تجهیزات تولید (سکوی) شناور، گاز مایع طبیعی (در دریا) تولید کند.»

در صورت انعقاد و عملیاتی شدن این قرارداد، طرف نروژی در مدت ۱۵ سال، حجمی بالغ بر ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز تولید شده در آب‌های نزدیک جزیره خارگ را خواهد خرید.

این گاز بر روی شناور FLNG که ساخت چین و در مالکیت یک شرکت بلژیکی به نام «اِکسمار» است، تولید خواهد شد.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *