شوک جدید قیمتی در بازار گاز/ سقوط آزاد قیمت‌ها ادامه دارد ۹ خرداد, ۱۳۹۵

کاهش قیمت جهانی نفت درحالی متوقف شده که سقوط آزاد قیمت گاز و LNG ادامه دارد و بهای این حامل انرژی به کف قیمت بازارهای منطقه‌ای رسیده است.

اقتصاد پرس: با وجود تثبیت و توقف کاهش قیمت نفت خام در بازار جهانی، اما روند رو به سقوط قیمت‌های منطقه‌ای گاز طبیعی و LNG در بازارهای اروپا، انگلیس، آمریکای شمالی و آسیا ادامه دارد.

بر این اساس در معاملات منتهی به ۶ مه ۲۰۱۶ میلادی قیمت تک محموله گاز طبیعی در بازار جنوب غربی اروپا با ۱۰ سنت کاهش به ۴ دلار رسید.

همچنین در بازار NBP انگلستان هم قیمت تک محموله گاز طبیعی با ۵ سنت کاهش به ۴ دلار و ۵۳ سنت به ازای هر میلیون BTU کاهش یافت، این در حالی است که در بازار هنری هاب آمریکا هم قیمت تک محموله گاز طبیعی با ۹ سنت کاهش به یک دلار و ۹۰ سنت رسیده است.

برخلاف این سه بازار، در بازار شمال شرق آسیا قیمت تک محموله‌های LNG با ۲۵ سنت افزایش به ۴ دلار و ۶۵ سنت به ازای هر میلیون BTU افزایش یافت، این در حالی است که در سایر بازارهای منطقه‌ای آسیا، قیمت تک محموله گاز روند کاهشی داشته و حتی زیر چهار دلار به ازای هر میلیون BTU معامله شده است.

از سوی دیگر، با توجه به افزایش عرضه LNG توسط استرالیا و اندونزی، پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های پیش‌رو قیمت این حامل انرژی در بازارهای آسیایی همچون اروپا و آمریکای شمالی روند کاهشی در پیش گیرد.

علاوه بر این، در شرایط فعلی از پایین بودن تقاضای فصلی در آستانه فصل تابستان، لغو مناقصه خرید LNG توسط آرژانتین، افزایش عرضه و پایین بودن تقاضا به ویژه در کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا، اروپا و آمریکای شمالی باید به عنوان مهمترین دلایل روند رو به نزول کاهش قیمت منطقه‌ای گاز و LNG یاد کرد.

براساس آمارهای ارائه شده توسط موسسات معتبر بین‌المللی، از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون حجم واردات LNG با کاهشی دو درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی، به ۸۸ میلیون و ۷۹۰ هزار تن رسیده و این در حالی است که تولید و صادرات LNG در این مدت با ۶ درصد افزایش رشدی حدود ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار تنی را تجربه می‌کند.

از سوی دیگر برخی از اخبار از کاهش تولید LNG در برخی از کشورهای تولید و صادرکننده‌ای همچون نیجریه در آفریقا و ترنیداد و توباگو در آمریکای لاتین و حوزه دریایی کارائیب حکایت دارد.

منبع: مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *