250 هزار هکتارزمین کشاورزی به سامانه نوین آبیاری مجهزمی‌شود ۹ خرداد, ۱۳۹۵

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: در صورت اختصاص ۱۰۰ درصدی اعتبارات، امسال سیستم های آبیاری تحت فشار و کم فشار در سطح ۲۵۰ هزار هکتار در اراضی کشاورزی اجرا می شود.

اقتصاد پرس: علی مراد اکبری افزود: در سال ۹۵ برای اجرای سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی، ۲۸۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده که ۵۰۰ میلیون دلار آن از محل صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد. اکبری با بیان این که سال گذشته در سطح ۱۵۰ هزار هکتارسیستم آبیاری تحت فشار در حال اجرا داشتیم، خاطر نشان کرد: از این سطح، ۹۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی به سیستم های آبیاری تحت فشار مجهز شده و ۵۸ هزار هکتار نیز در حال انجام است.
وی سهم دولت در اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار را ۸۵ درصد و سهم کشاورزان را ۱۵ درصد اعلام کرد و گفت: در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی خوزستان و ایلام و طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری با لوله سیستان، دولت تمام هزینه های عملیات اجرایی سیستم های آبیاری تحت فشار را پرداخت می کند.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در مورد میزان صرفه جویی آب با اجرای سیستم های نوین آبیاری اذعان داشت: به ازای هر هکتار اجرای سیستم های آبیاری نوین نزدیک به ۴۴۰۰ متر مکعب در مصرف آب کشاورزی، صرفه جویی می شود.
وی درباره اعتبارات مربوط به احداث شبکه های فرعی در اراضی پایین دست سدها نیز گفت: ۲۰۰ میلیارد تومان برای احداث شبکه های فرعی و نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی در سال ۹۵ پیش بینی شده است.
اکبری ادامه داد: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، برنامه احداث ۸۰ هزار هکتار شبکه فرعی در پروژه ۵۵۰ هزارهکتاری خوزستان و ایلام را داریم.
وی درباره پروژه ۴۶ هزار هکتاری آبیاری با لوله سیستان نیز اعلام کرد:تا کنون نزدیک به ۹۲۰ میلیارد تومان قرارداد برای اجرای سیستم نوین آبیاری منعقد شده است و امیدواریم امسال بتوانیم ۵۰ درصد این پروژه ۴۶ هزار هکتاری را عملیاتی کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر سرمایه گذاری های خارجی در پروژه های آب و خاک چنین اظهار داشت: ما فاینانس سه پروژه بزرگ را با چین و یا کشورهای اروپایی که آمادگی داشته باشند، دنبال می کنیم و این پروژه ها در زمینه تجهیز شالیزارهای استان گیلان و مازندران، زهکشی ۲۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان گلستان و توسعه روش های نوین آبیاری است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.