عملیاتی شدن مصوبه افزایش وام ازدواج تا پایان تابستان ۴ خرداد, ۱۳۹۵

رئیس کل بانک مرکزی در برنامه نگاه یک به تشریح عملکرد نظام بانکی و مشکلات و مسائل موجود در این بخش پرداخت.

اقتصاد پرس: سیف رئیس کل بانک مرکزی در برنامه نگاه یک به بیان عملکرد نظام بانکی و مشکلات موجود در این بخش پرداخت و در ابتدا با اشاره به روند کند اجرای برجام در حوزه روابط بانکی اظهار داشت:در سفر به لندن و حضور در کنفرانس یورومانی که مدیران ارشد بانک های بزرگ اروپایی  شرکت داشتند بر لزوم اجرای تعهدات طرف غربی و استیفای حقوق ملت ایران تاکید شد چراکه ما توقع اجرای صد در صدی برنامه های تعیین شده در برجام را داریم اما در حال حاضر دستاوردهای برجام در حوزه روابط بین المللی بانکی  رضایت بخش نیست.
وی ادامه داد:البته  در برخی حوزه ها نیز اقدامات مثبت انجام گرفته و به طور مثال برقراری سوئفیت، ایجاد ارتباطات کارگزاری برای بانک ها ، جابجایی منابع مالی؛ اما رضایت کامل نداریم چون ارتباط کامل و آزاد ایجاد نشده و وزارت خارجه باید پیگیر حقوق ما از برجام باشد ؛ در یک ماهه اخیر این تلاش ها بیشتر شده ولی این تلاش ها تا زمانی که  نتیجه دلخواه حاصل نشود، کافی نیست .
سیف افزود :حقوق ایران ،تعهد طرف مقابل در برجام است و باید از بانک های بزرگ رفع نگرانی کنند تا بقیه بانک ها هم به میدان بیایند؛ برخی از مقامات امریکایی می گویند بانکها خود تمایل به همکاری با ایران ندارنداما معمولا بانک ها  به دنبال مشتری هستند و این بهانه است .
وی در پاسخ به این سوال که برخی اقدامات بانک مرکزی در حوزه اصلاح نظام بانکی، دادن امتیاز به بانک های اروپایی بوده یا خیر تصریح کرد: اینها به هیج وجه امتیاز نبوده و در جهت پیشرفت نظام بانکی بوده است و وظیفه بانک مرکزی کنترل اوضاع و مقابله با ریسک برای زیان ندیدن سرمایه های مردم است و بانک های بین المللی نیز با این قوانین، نظام های بانکی را برای قرارداد محک می زنند و یکی از اصول اصلی اقتصاد مقاومتی جلوگیری از شوک های اقتصادی است و این ها امتیاز ویژه نیست و استحکام بخشی به نظام بانکی است.
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این مطلب که استانداردهای دولت های متخاصم با ایران در حوزه مبارزه با تامین مالی تروریسم تفاوت دارد و برخی از نهادهای ما را متهم به  حمایت مالی از گروههای تروریستی می کنند گفت:این تعاریف با مکانیسم داخلی سنجیده می شود وتعیین اینکه چه مواردی تروریست تلقی می شود مربوطه به دولت جمهوری اسلامی  ایران است و نهادهای بین المللی فقط ناظر بر این هستند که آیا کشور ما کارایی و ابزار لازم برای  مبارزه با پولشویی را دارد یا خیر.
وی در پاسخ به سوال مجری در خصوص  اینکه گفته شده به دلیل تحریم دلار نمی توان ارزهای مختلف را تبدیل کردافزود: آنچه مهم است طرفین مقابل ما متعهد به تامین ارز ما به غیر دلار هستند و حال روند تبدیل آن به ما ارتباطی ندارد و ما برای تبدیل ارزهای مختلف نیازی به تبدیل به دلار نداریم و آنها نیز این امر را قبول دارند به دنبال راهکار هستند.
تلاش برای تک نرخی شدن ارز
سیف که در یکی از اظهار نظرهای قبلی خود عنوان کرده بود یکی از آثارتاخیر در اجرای برجام،  اجرایی نشدن  یکسان سازی نرخ ارز است اظهار داشت: پیش نیاز یکسان سازی ارز ایجاد شرایط مناسب و ثبات اقتصادی ،دسترسی به منابع ارزی و سرعت عمل در جابه جایی است؛ ما شش ماه پس از اجرای کامل برجام که دسترسی به منابع مان کامل باشد می توانیم در این جهت حرکت کنیم.
وی ادامه داد: در دو سال اخیر و با توجه به شوک ها ی قیمت نفت  ،اقتصاد کشور های نفتی  ضربه خورد ولی ما با پیش بینی  و برنامه ریزی مناسب زیان شدیدی نخوردیم ؛ ما در نظر داریم دامنه تفاوت نرخ ارز را کاهش داده و تا اواخر امسال و در نهایت تا پایان دولت یازدهم ارز یکسان می شود.
سیف اظهار داشت: در زمان تحریم، ارتباطات بانکی در بخش صادرات و واردات  از طریق شبکه های صرافی با هزینه بالا و امکان ایجاد فساد صورت می پذیرفت که این کار باید به نظام بانکی منتقل شود و به صورت ال سی انجام گیرد.
تعادل ارزی اهمیت دارد نه قیمت ارز
وی در پاسخ به این مطلب که آزاد شدن نرخ ارز ما را به کدام سمت می برد افزایش یا کاهش قیمت گفت: ما باید به نرخ ارزی رضایت دهیم که زمینه ساز رشد تولید و اشتغال باشد و نرخ ارز مهم نیست ، تعادل ارزی مهم است .
سیف افزود:در سال ۹۰ و ۹۱ ما ۲۲ میلیارد دلار به بازار تزریق کردیم تا ارز ثابت بماند اما موفق نبودیم باید شرایط بازار نرخ ارز را تعیین کند تا به سمت تعادل اقتصادی  حرکت کنیم و فضا برای فعالان شفاف باشد و امیدواریم  قبل پایان سال ۹۵ یکسان سازی نرخ انجام گیرد.
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص ساختار قدیمی نظام بانکی و نظر دولت مبنی بر اصلاح نظام بانکی در سال ۹۵ اظهار داشت: واقعیت اینست که اقتصاد برای رشد و توسعه به نظام بانکی پویا نیاز دارد و بخش زیادی از مشکلات این حوزه از گذشته انباشته شده است ؛ در زمان شروع دولت ما ۱۵ درصد از دارایی نظام بانکی از سرمایه های لا وصول بود که الان در حدود۲/ ۱۰ درصد شده است.
وی در خصوص بدهی دولت به بانک ها گفت:دولت نظام بانکی را در قدیم جیب خود فرض کرده است که ۱۷ و یا ۱۸ درصد دارایی نظام بانکی در این رابطه قفل شده است.
۵۰ درصد دارایی بانک ها قفل شده است
سیف تصریح کرد: سه مشکل  مطالبات معوق، بدهی دولت و دارایی غیرمالی بانک ها در بخش املاک،۴۵ تا ۵۰ درصد دارایی نظام بانکی را قفل کرده است که امکان استفاده از آن وجود ندارد.
رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد:برنامه هایی برای توسعه سرمایه بانک ها  شروع کردیم و چند مرتبه افزایش سرمایه بانکی دادیم و این شیوه در شرایط  موجود بهترین روش پیش رو بوده است .
وی افزود: یکی از اقدامات خوب دولت برای جبران کسری های خویش  و کاهش بدهی به بانک ها، استفاده از ظرفیت  بازار سرمایه است که  این در تمام دنیا مرسوم است.
سیف در ادامه در خصوص تفاوت برخورد بانکها  با  بدهکاران معمولی  و دولت اظهار داشت: عزم بانک مرکزی برای طلب بدهی ها از دولت و جلوگیری از افزایش بدهی ها است.
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اقدامات انجام گرفته در بخش حمایت از تولید گفت:ما در سال ۱۳۹۵ سال اقتصاد مقاومتی  به سراغ واحد های کوچک  و متوسط رفته تا این واحدها در اولویت اعطای تسهیلات قرار گیرند .
وی در خصوص نرخ بالای  سود بانکی تصریح کرد: نمی توان در این مورد به صورت دستوری عمل نمود زیرا شوک در بازار به وجود می آورد که فساد آور است ؛ بانک مرکزی از ۲ سال گذشته به تدریج  ورود به بازار بین بانکی کرده که به تبع آن سود بانکی از ۲۹ درصد به ۱۷ درصد کاهش  یافته و این نیز مورد نظر ما نیست  و تا رسیدن به دامنه نرخ تورم ادامه دارد .
تورم در نیمه تابستان امسال تک رقمی می شود
سیف افزود: در تابستان امسال پس از ۲۵ سال نرخ تورم  تک رقمی خواهد شد و به تبع آن نرخ سود بانکی نیز کاهش خواهد یافت.
موسسات غیرمجاز تحت کنترل است
رئیس شورای پول و اعتبار در خصوص بازار های غیر متشکل و موسسات مالی غیر مجازاظهار داشت: بانک مرکزی در این موضوع عملکرد مثبتی با حمایت های مراجع قضایی و انتظامی داشته است و برخورد با این موسسات ظرایف خاصی می طلبد زیرا سپرده های مردم نزد آنها است و اولین برخورد بانک مرکزی ابلاغ اصلاح تابلوهای  این موسسات است.
وی ادامه داد:هم اکنون موسسات غیر مجاز تحت کنترل است و این برخورد ها مردم را هوشیار کرده و شرایط رو به بهبود است؛ روند جمع شدن این موسسات به عوامل زیادی وابسته است و بیش از یکسال ساماندهی کامل آنها طول نمی کشد.
مصوبه افزایش وام ازدواج لازم الاجراست
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص افزایش وام ازدواج  و مباحث مطرح شده در رابطه با مخالفت بانک ها به اجرای این طرح و کمبود منابع قرض الحسنه تصریح کرد: بحث ایجاد شده در رسانه ها در این خصوص  مر بوط به زمانی بود که این امر تبدیل به قانون نشده بود و اکنون که قانون مصوب مجلس شده است باید با برنامه ریزی مناسب اجرایی شود.
وی ادامه داد: ما تمام امکانات را بسیج کرده ایم که مصوبه مجلس را به نحو احسن با توجه به امکانات اجرایی کنیم؛در تلاش هستیم تا پایان تابستان آن را عملیاتی کنیم  .
سیف درباره استفاده از منابع قرض الحسنه برای دادن تسهیلات به کارکنان گفت: این امر از قدیم مرسوم بوده و  در حدود ۳۰ درصد این منابع صرف دادن تسهیلات معیشتی به کارکنان بانک می شده ولی اکنون بخشنامه شده که تمامی بانک ها  برای تامین معیشت کارکنان خود از منابعی غیر از  منابع قرض الحسنه پرداخت کنند اما موضوع  استفاده نظام بانکی از منابع قرض الحسنه برای دادن تسهیلات با سود بالا صحت ندارد.
منبع: باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *