چرا آمریکا حجم سرمایه گذاری عربستان را فاش کرد؟ ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

به نوشته روزنامه ‘رای الیوم’ یک قاعده مالی وجود دارد که می گوید هیچ رازی را این روزها در غرب چه به دلیل قوانین آزادی اطلاعات و چه به دلیل قوانین سختگیرانه مربوط به مبارزه با پولشویی، یا رسوا کردن حساب ها و تعاملات در بانک ها نمی توان پنهان کرد همانطور که اسناد پاناما فاش شد.

اقتصاد پرس: روزنامه رأی الیوم در سرمقاله امروز خود افزود: پس از تهدید عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان برای بیرون کشیدن سرمایه های عربستان از آمریکا در صورت تصویب قانونی که به خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ اجازه می دهد عربستان سعودی را در دادگاه های آمریکایی به منظور دستیابی به غرامت محاکمه کنند، موسسات مالی و تحلیلگران شروع به جستجو برای یافتن این اوراق بهادار کردند تا بفهمند حجم خطری که اقتصاد آمریکا در صورت عملی شدن این تهدیدها مواجه می شود چقدر است.

روزنامه نیویورک تایمز در آن زمان حجم سرمایه گذاری های عربستان را در حدود ۷۵۰ میلیارد دلار تخمین زد اما وزارت خزانه داری آمریکا برای نخستین بار پس از ۴۰ سال تاکید کرد که میزان و ارزش این اوراق بهادار و سرمایه گذاری های دولتی عربستان بیش از ۱۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار تا ماه مارس گذشته است که در مقایسه با ماه ژانویه گذشته ۶ درصد کاهش پیدا کرده است و این یعنی تخمین های نیویورک تایمز دقیق نبوده است.

رقم دیگری که کم اهمیت نیست و خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ آن را اعلام کرد، کاهش ذخایر مالی عربستان به کمتر از ۵۸۷ میلیارد دلار است یعنی این ذخایر ۲۰۰ میلیارد دلار در کمتر از دو سال به دلیل خارج شدن از امریکا برای جبران کسری بودجه در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ کاهش داشته است.

اوراق بهاداری که دولت عربستان در خزانه آمریکا دارد ( ۱۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار) در مقایسه با همتای چینی (یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار) یا ژاپنی (یک تریلیون و ۱۰۰ میلیارد دلار) بسیار کمتر به نظر می رسد اما در مقایسه با امارات (۶۲٫۵ میلیارد دلار)، کویت(۳۱٫۲ میلیارد دلار) یا عمان(۱۵٫۲ میلیارد دلار)بسیار بیشتر است.

اگر زبان ارقام را کنار بگذاریم و تلاش کنیم که خوانشی سیاسی از معناها و دلالت های آنی و آینده داشته باشیم، می توانیم این چهار مساله را نتیجه گیری کنیم:

نخست: فاش کردن حجم واقعی سرمایه گذاری های عربستان سعودی در واکنش به تهدیدات الجبیر صورت گرفت که چه بسا این رقم ها را به خوبی می داند و نیز دادن این پیام به عربستان است که دارایی های شما چه باقی بماند چه بیرون کشیده شود، هیچ خطر بزرگی برای اقتصاد آمریکا ندارد.

دوم: آمارها فاش کردند که دولت عربستان سعودی از اواخر سال گذشته و اوایل سالجاری شروع به فروش گسترده اوراق بهادار و سرمایه های خود در آمریکا نمود تا کسری بودجه های خود را (۱۹۰ میلیارد دلار در دو سال) جبران کند.

سوم:خطر تصویب قانونی که به خانواده های قربانیان یازدهم سپتامبر حق درخواست غرامت از عربستان را می دهد، توسط کنگره همچنان پا برجاست به رغم آن که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که از حق وتو برای جلوگیری از آن استفاده می کند اما اوباما هفت ماه دیگر کاخ سفید را ترک خواهد کرد.

چهارم: شعله ور کردن جنگ مالی علیه آمریکا به خود عربستان بر می گردد و بازنده اصلی ریاض است به عبارتی دیگر توفان قاطعیت مالی همانند همتایش در یمن نخواهد بود، توفان اولی که به راه افتاد علیه یکی از ده کشور فقیر جهان بود وبه هیچ کدام از اهدافش نرسید ؛ آیا این دومی که علیه قوی ترین کشور جهان به لحاظ نظامی و اقتصادی به راه می افتد، می تواند موفق شود؟

منبع: ایرنا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.