کفه ترازو جمعیت تهران بر منابع آب سنگینی می‌کند ۱ مهر, ۱۳۹۵

بحران آب در ایران و به تبع آن در کلان شهرها یکی از دغدغه های جدی سال های گذشته به حساب می آید که یافتن راه حل برای آن برای تداوم زندگی ضروری است.

اقتصاد پرس: بحران آب در ایران یکی از موضوعات قدیمی مورد بحث و بررسی است و کماکان برای آن راه حل هایی بیان شده است.
در این میان صحبت ها از بحران سراسری آب به کلان شهرها اختصاص یافته و پایتخت همچون گذشته در تیررس توجهات است و سخن از کم آبی در آن و افزایش جمعیت، نقل محافل مدیران صنعت آب و علاقه مندان به محیط زیست شده است.افزایش مهاجرات به تهران، افزایش تراکم ساخت و سازها در سطح شهر و افزایش تعداد شهرک های شهرنشینی و صنعتی حاشیه شهر تهران دلایلی واضح در تشدید بحران کم آبی و عدم پاسخگویی ۵ سد تهران به نیازهای ساکنانش است.

خسرو ارتقایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در آخرین اظهارات خود در خصوص تناسب نداشتن رشد جمعیت با منابع آبی گفت: در حدود ۱۰ سال پیش شورای عالی معماری و شهرسازی طرح مجموعه شهری تهران را با جمعیتی ۱۸ میلیون نفری و همچنین جمعیتی یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری برای شهرهای جدید به منظور افق ۱۴۱۰ به تصویب رساند. در آن مقطع معاون وقت وزارت نیرو به صراحت اعلام نمود که برای چنین جمعیتی آب به میزان کافی وجود ندارد ولی در جلسات عنوان می شد که به هر حال این جمعیت روانه تهران خواهد شد و باید تدبیر مناسبی برای رفع این مهم بیندیشیم.

از نظر مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران، وزارت نیرو باید زنگ خطر بی توجهی به استقرار جمعیت در استان تهران، دامنه جنوبی البرز و قزوین را برای مسئولان طراز بالای کشور به صدا در آورد.

به گفته ارتقایی در آمایش سرزمینی ما نباید جمعیتی فراتر از وضعیت موجود را برای این مناطق بارگذاری کنیم چرا که در این مناطق به دلیل آلودگی های ناشی از محیط زیست، صنعت و… چرخه سالم آب کاری بسیار دشوار گردیده است و طرح های ما بسیار عقب تر از آن است که بتوانیم آبی را که مصرف می کنیم تصفیه کرده و به چرخه طبیعت، زراعت، صنعت و خدمات برگردانیم.

حمید چیت چیان وزیر نیرو در خصوص اقدامات صورت گرفته برای بحران آب شهر تهران و رشد جمعیت پیش از این خبر داده بود، میزان آب تمام حوزه های آب ریز کل کشور مورد مطالعه قرار گرفته وسهم قابل استفاده هر یک از بخش ها مشخص و به وزارت خانه های مربوطه ابلاغ شده است.

به گفته وزیر نیرو برای وزارتخانه راه و شهرسازی نیز جمعیت قابل اسکان با توجه به محدودیت آبی در شهرها مشخص شده است.

به گزارش میزان، تعیین شعاع محدودیت برای شهر تهران و عدم ساخت و ساز در خارج از محدوده،  توجه به بارگذاری جمعیتی و منابع آبی منطقه، اهمیت به اقتصاد آب و جدی گرفتن بحران آب شهر تهران می تواند می تواند در بهبود شرایط و داشتن منابع آبی مطمئن تر برای آینده تاثیر گذار باشد.
منبع: میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *