نقض قراردادهای نفتی در گام اول ۳۱ شهریور, ۱۳۹۵

در حالی که وزارت نفت اجرای مدل پرامتیاز IPC را برای جلوگیری از زیان بیشتر ایران در میادین مشترک که در توسعه عقب مانده اند عنوان می کرد اکنون روی میادین کم ریسک و به تولید رسیده مشترک و میادین مستقل نفتی مذاکرات با شرکت های خارجی در حال انجام است.

اقتصاد پرس: وزارت نفت برای اجرایی شدن IPC و توجیه امتیازات متعددی که به شرکت های خارجی در قالب امضای قراردادهای جدید نفتی ایران با این مدل قراردادی قرار است واگذار شود؛ عقب ماندگی در توسعه میادین مشترک را در تمامی محافل رسمی بیان کرد.

موضوع “عقب ماندگی در توسعه میادین مشترک” موضوعی است که هیچ کس نمی تواند آنرا رد کند و وقتی مسئولان وزارت نفت هدف از امضای قراردادهای جذاب را جلوگیری از عقب ماندگی بیشتر در میادین مشترک برشمردند، این موضوع مهر تأیید نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از مسئولان کشور بر روی مدل پرامتیاز و پرابهام IPC را در پی داشت.

اما اکنون در شروع کار اجرایی شدن مدل IPC و امضای قراردادهای جدید نفتی ایران، وزارت نفت نه تنها اولویتی به میادین مشترکی که ایران در توسعه آنها بسیار عقب مانده نداده بلکه با اولویت دادن به میدان مشترک آزادگان جنوبی که میدانی در خشکی با ریسک پایین توسعه است و میدانی است که پیش از این با توان داخلی به تولید رسیده، نسبت به میادینی که ریسک توسعه آنها بالاتر است و ایران در مقابل برداشت گسترده طرف مقابل هیچ تولیدی از این میدانها نداشته است (همچون لایه نفتی پارس جنوبی و میدان فرزاد) از یک سو و شروع مذاکرات با شرکت های خارجی برای توسعه میدان مستقل نفتی از سوی دیگر، نشان داده است که شعار عقب ماندگی در میادین مشترک و اولویت بندی های وزارت نفت چندان همسو نیست.

دو روز پیش «واگیت آل اکپروف» مدیرعامل شرکت لوک اویل دیداری با «بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران داشت که این جلسه با محوریت توسعه میدان های “آب تیمور” و “منصوری” که دو میدان مستقل نفتی ایران در استان خوزستان هستند، برگزار شد.

در پایان این جلسه، مدیرعامل شرکت لوک اویل با اشاره به اینکه این شرکت روسی هم اکنون در حال مطالعه اطلاعات این میدان‌ها است و برای بررسی بیشتر به زودی در اهواز حاضر می شود، اظهار امیدواری کرد که هر چه زودتر بتوانند قرارداد توسعه این دو میدان را با وزارت نفت ایران به امضا برسانند.
منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *