درخواست اضافه ۲۰۰ میلیون دلاری حجتی برای طرح احیای اراضی ۲۸ شهریور, ۱۳۹۵

مدیرعامل جهاد نصر گفت:۱.۵ میلیارد دلار پول برای این طرح اختصاص داده شده است که اکنون ۷۰۰ میلیون دلار آن پرداخت شده و امروز نیز حجتی درخواست ۲۰۰ میلیون دلار دیگر برای تکمیل آن کرده است.

اقتصاد پرس: یدالله شمایلی پیش از ظهر امروز در بیست و هشتمین گردهمایی فرماندهان مهندسی رزمی جنگ جهاد در دوران دفاع مقدس، گفت: ۳۵ سال قبل در عملیات شکست حصر آبادان راننده بلدوزر بودم و عملیات به گونه‌ای سخت بود که مجبور بودیم در شب عملیات در میدان مین معبر باز کنیم اما امروز خیلی جاها از خودی‌ها می‌خوریم.

وی به طرح احیای اراضی استان خوزستان به عنوان بزرگترین پروژه تاریخ کشاورزی ایران یاد کرد و گفت: با مجوز مقام معظم رهبری ۱٫۵ میلیارد دلار پول برای این طرح اختصاص دادند که اکنون ۷۰۰ میلیون دلار آن پرداخت شده و امروز نیز آقای حجتی درخواست ۲۰۰ میلیون دلار دیگر کرده است.

مدیرعامل جهاد نصر با اشاره به جزئیات اجرای طرح احیای اراضی خوزستان، تصریح کرد: در فاز اول ۳۱۲ هزار هکتار از اراضی احیا خواهد شد که تاکنون ۲۱۳ هزار هکتار یعنی ۶۹ درصد آن انجام شده و تا سال ۹۶ این فاز به پایان خواهد رسید. در فاز دوم نیز با مشکل آب روبه‌رو بودیم که موضوع حل شده است.

وی نتیجه احیای اراضی خوزستان را افزایش ۱۰ میلیون تنی محصولات کشاورزی این استان، درآمد ۲۱۰۰ میلیارد تومانی و ایجاد ۳۰۰ هزار شغل جدید در استان دانست و گفت: این اتفاق به شرط آنکه از اکنون نظام بهره‌برداری الگوی کشت، آموزش، ترویج و حتی بازار برای این محصولات مهیا شود.

شمایلی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی سازمان شیلات برای تولید ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس گفت: ۶۰ هزار تن از این رقم را جهاد نصر بر  عهده گرفته است و طی یک برنامه ۱۰ ساله در نظر داریم تا ۱۰ هزار تن ماهی خاویاری و ۱۰۰ تن خاویار به همراه میگو تولید کنیم. هر چند هنوز زیرساخت‌های این کار در کشور و در سواحل به وجود نیامده اما ما منتظر نمانده و به عنوان یکی از مباحث اقتصاد مقاومتی ورود کرده‌ایم.

مدیرعامل جهاد نصر از استقرار ۴ سایت پرورش ماهی در قفس در دریای خزر و ۲ پایگاه در سواحل جنوبی قشم و بوشهر خبر داد و گفت: نصب این قفس‌ها ظرفیت ۳۵۰۰ تن تولید ماهی در قفس ایجاد شده است و برای انتقال تکنولوژی این کار با نروژی‌ها دو قرارداد بسته‌ایم.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت سدهای غربی کشور که مصرف آب آنها بیشتر در حوزه کشاورزی است، اظهار داشت: با مجوزهای اخذ شده قرار است تا قفس پرورش ماهی در این سدها نصب و ذخیره‌سازی شود.

شمایلی همچنین از جزئیات سایت پرورش ماهی خاویاری در کشور خبر داد و گفت: برای نخستین بار جهاد نصر در استان گلستان و ۳ سایت در خوزستان پرورش ماهیان خاویاری را آغاز کرده است.

بنابراین گزارش در حاشیه این مراسم و در اثنای سخنان مسولان این مراسم یکی از حضار جمع ایثار گران دفاع مقدس در واکنش به پروش آبزیان در کشور گفت: خاویر که این همه از تولید آن در کشور صحبت می شود ما تا به امروز طعم آن را نچشیده ایم.

در واکنش به این اظهارت صالحی رئیس سازمان شیلات ایران که در جلسه حاضر بود قول داد که این خواسته برآورده شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.