مشکل مازاد عرضه نفت در سال ۲۰۱۷ نیز ادامه خواهد داشت ۲۴ شهریور, ۱۳۹۵

آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد که عرضه جهانی نفت در سال آینده میلادی از میزان تقاضا پیشی بگیرد و روند مازاد عرضه در سال ۲۰۱۷ نیز تداوم داشته باشد.

اقتصاد پرس: آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد که عرضه جهانی نفت در سال آینده میلادی از میزان تقاضا پیشی بگیرد و روند مازاد عرضه در سال ۲۰۱۷ نیز تداوم داشته باشد.
گزارش ماهیانه اوپک نیز که چندی پیش منتشر شد نشان داده بود که بزرگترین تولید کنندگان نفت جهان  انتظار دارند رقبای غیر اوپکی آنها با سرعت بیشتری نفت تولید کنند و این نشان می دهد در سال ۲۰۱۷، احتمالا مازاد عرضه زیادی در بازار وجود خواهد داشت.
در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده است: «پیش بینی ما در گزارش ماه جاری نشان می دهد که رابطه فعلی بین عرضه و تقاضا در ماه های آینده تغییر قابل توجهی نخواهد داشت. در نتیجه، عرضه نفت حداقل تا نیمه نخست سال آینده میلادی همچنان از تقاضا پیشی خواهد گرفت.»
این گزارش همچنین حاکی است، فعالیت پالایشگاهی جهان امسال با کندترین سرعت خود در طی دست کم ۱۰ سال گذشته در حال رشد خواهد بود. و این موجب کاهش اشتها برای خرید نفت خواهد شد. این در حالی است که حجم ذخایر نفت خام کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای به رکوردی جدید یعنی ۳٫۱۱۱ میلیارد بشکه رسیده است.
بر اساس این گزارش، رشد تقاضای جهانی با روندی سریعتر از انچه قبلا پیش بینی می شد در حال کند شدن است. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود از میزان رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ را نسبت به گزارش ماه ژوئن خود تغییری نداده و در سطح ۱٫۲ میلیون بشکه در روز ثابت نگه داشته است. اما در گزارش جدید پیش بینی آژانس از میزان رشد مصرف در سال ۲۰۱۶، از ۱٫۴ میلیون بشکه در روز به ۱٫۳ میلیون بشکه کاهش یافته است.
«تغییر کلیدی تقاضا در این گزارش، کاهش ۳۰۰ هزار بشکه ای برآورد ما از میزان تقاضای جهانی نفت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ و در نتیجه کاهش ۱۰۰ هزار بشکه ای پیش بینی میزان کل تقاضا در کل سال ۲۰۱۶ است.»
منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *