تاثیر رانت ها بر کاهش درآمدهای مالیاتی ۲۰ شهریور, ۱۳۹۵

راهکار دیگری که می تواند به افزایش تورم مالیاتی منجر شود محدود کردن رانت ها و نفوذ افراد است. چرا که در برخی موارد افرادی که ملزم به پرداخت مالیاتهای سنگین بوده اند به راحتی معافیت مالیاتی گرفته و منجر به کاهش درآمدهای مالیاتی شده اند.

اقتصادپرس: مسوولان اقتصادی ایران مدتهاست که در پی جایگزنی درآمدهای نفتی با درآمدهای دیگری دیگر هستند تا به این طریق از اقتصاد نفتی فاصله گرفته و در مواقع بحرانی کاهش قیمت نفت با کسری بودجه و تبعات آن دست به گریبان نباشند.

در این میان دولت ها بر روی درآمدهای مالیاتی متمرکز شده اند و با گسترش تور مالیاتی و نیز افزایش میزان آن در صدد افزایش درآمدهای دولت و در گامهای بعدی جایگزینی با درآمدهای نفتی هستند این در حالی است که با تمرکز دولت بر این مساله راههای فرار هم گسترده تر شده و افراد بیشتر سعی می کنند مالیات نپرداخته و از زیر مسوولیت آن فرار کنند.

به صورتی که مسئولان سازمان امور مالیاتی تخمین می زنند شناسایی درآمدهای پنهان و اخذ مالیات از آنها تا ۳۰ هزار میلیارد تومان به درآمدهای مالیاتی می افزاید.

در این میان اما انتقاداتی به نحوه اخذ مالیات و فشار مضائف به مودیان مالیاتی وجود دارد چرا که افزایش نرخ مالیات از کسانی که دفتر رسمی دارند با کسب و کارهایی که به صورت زیر زمینی اداره شده و از آنها مالیاتی دریافت نمی شود، همخوانی ندارد.

به همین جهت اهمیت شناسایی کسب و کارهای پنهان دوچندان می شود و پیدا کردن راهکارهایی برای اخذ مالیات از این مودیان هم اهمیت می یابد.

در این میان کارشناسان راهکارهایی را پیشنهاد می دهند از جمله نصب ترازوهای الکترونیک تا تمام خرید و فروش های واحدهای صنفی، تولیدی و به طور کلی واحدهایی که مشمول پرداخت مالیات می شوند، کنترل شود.

به همین جهت در اولین گام باید نصب صندوقهای الکترونیک اجباری شده و پس از گذشت مدت زمانی کسانی که از ین دستگاهها استفاده نمی کنند جریمه شوند.

راهکار دیگر جلوگیری از فرار مالیاتی مقابله با قاچاق و محدود کردن خرید و فروش کالاهای قاچاق است تا کالاها از مبادی قانونی به فروش رسیده و میزان قیمت خرید و فروش آنها مشخص شود.

راهکار دیگری که می تواند به افزایش تور مالیاتی منجر شود محدود کردن رانت ها و نفوذ افراد است چرا که در برخی موارد افرادی که ملزم به پرداخت مالیاتهای سنگین بوده اند به راحتی معافیت مالیاتی گرفته و منجر به کاهش درآمدهای مالیاتی شده اند.

در هر صورت دولت باید برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و نیز گذار از اقتصاد نفتی درآمدهای مالیاتی را جدی گرفته و در راستای افزایش درآمدهای مالیاتی گام بردارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *