دارندگی به هر طریقی، برازندگی نیست ۱۷ شهریور, ۱۳۹۵

کسب ثروت به روش سالم و خلق آن به شیوه منطقی ،به شکوفایی اقتصاد کشورخواهد افزود .تلاش برای کسب ثروت و تولید مولد نیاز کشور در شرایط فعلی است .

اقتصادپرس: چالشها، نوسانات و شوکهای اقتصادی معمولا نحوه کسب درآمد را در دوره های مختلف تحت تاثیر قرار می دهند و شکل گیری مدلهای جدید در تغییرات اقتصادی و اجتماعی را سبب می گردند. شکل گیری شوکهای تورمی ،فاصله طبقاتی را افزایش میدهد و روند کسب درامد و افزایش دارایی برای ثروتمندان را جهشی می نماید .

در نابسامانی اقتصادی ،نحوه کسب درامد وقانونی و شرعی بودن آن به فراموشی سپرده می شود. ثروتمندان یک شبه و رانت خوار، قارچ گونه رشد کرده و آقازاده ها و همراه زاده ها جدید و میانی تری را شاهد می شویم .احتکار ،قاچاق،رانت ،رشوه ،کارچاق کنی و… حاصل نابسامانی های اقتصادی و اجتماعی است اما معضلات اجتماعی حاصل که اغلب نادیده گرفته می شود، بسیار مهمتر و اساسی تر است.

در سالیان دور، کسب درآمد از طریق احتکار ، رانت ،قاچاق ، زمین خواری و … باعث متمول شدن افراد می گشت ولی جایگاه اجتماعی را نزول داده و باعث ترد افرادی که کسب حلال و قانونی نداشته اند می شد . بنابراین چنین افرادی بسیار کم بودند وسایرین نیزانگیزه و جذابیت چندانی را برای در پیش گرفتن چنین رویکردی در خود نمیدیدند و داشتن وجه اجتماعی را بر مادی ترجیح می دادند .ضمن اینکه آموزه های دینی نیز در جلوگیری از بوجود آمدن ثروتمندان غیرقانونی و غیرشرعی بسیار موثربودند.

متاسفانه اینک زشتی گناه ،تخلف ، دزدی ،کلاهبرداری ،خیانت در امانت و… از بین رفته است و دارندگی از هر طریقی برازندگی است . رقابت در رسیدن به پول ، حرمتها را دریده و انسانها را برعلیه هم بی رحمتر کرده است. دیگر کلاهبرداران ،رانت خواران ودروغگویان از خدا و مردم نمی ترسند و آنچنان که باید مورد تنفر قرار ندارند. اینان گاه زرنگ نامیده می شوند و گاه الگوی خانواده ها می شوند . آیا معضل اجتماعی بزرگتر از الگو شدن متخلفین و رانت خواران وجود دارد . سیاسیون غرق در رقابت های ناسالم حزبی و گروهی اند . متولیان فرهنگی و اجتماعی به دنبال توجیه و بودجه و شاید برگزاری یا لغو کنسرت هستند و دریغ و درد که سیل ، خانه ویرانه را نیز باخود می برد.

فرهنگ توجیه بیداد می کند توجیه تخلف، توجیه اخذ رشوه، توجیه کم کاری، توجیه دزدیدن از کار و تعهد، توجیه زیر قول زدن ،توجیه زمین خواری و توجیه خون مردم در شیشه کردن و … . توجیهاتی که نشر آن از بالا به پایین بوده است و اینک به سطح جامعه رسیده است.

زمانی که فرار مالیاتی ،پرداخت رشوه ،دورزدن مردم و دولت و … موجب افتخارمی گردد و بیان چنین کارهایی ترغیب و تشویق شنوندگان را در پی دارد و به چنین حرکاتی زرنگی و توانمندی گقته می شود باید فهمید که زنگ خطر اصلی به صدا درآمده است . ،هم باید به فکر پایش و اصلاح سیستم ها بود وهم مبارزه با مفاسد با محوریت بستن خلاها را در دستور کار قرار داد .اما کار فرهنگی و توجه به آسیب های اجتماعی حاصل از آن شاید مهمترین رویکرد غالب باشد .

کسب ثروت به روش سالم و خلق آن به شیوه منطقی ،به شکوفایی اقتصاد کشورخواهد افزود .تلاش برای کسب ثروت و تولید مولد نیاز کشور در شرایط فعلی است . توجه به کارآفرینان موفق و انعکاس تلاش طولانی مدت و توام با شکست و چالش آنان، می توانند الگوهای ارزشمندی را به جوانان ارائه دهد. الگوهایی که نه تنها از دولت و ملت به نفع خود نمی ربایند بلکه با افزایش تولید ناخالص داخلی و ایجاد اشتغال بر سرمایه همگان می افزایند. انعکاس سوابق و توانمندی های کارآفرینان موفق، به همراه استفاده از دانش، دانش آموختگان کارافرینی گام مهمی در جهت تدوین استراتژی موفقیت و استفاده از الگوهای موفق ایرانی خواهد بود.

جوانان باید بدانند هیچ ثروت یک شبه ای سالم نیست و ماندگار نخواهد بود. برای کسب ثروت باید تلاش کرد و از شکست نهراسید . تنها موفقیت هایی که بصورت منطقی و قانونی ودر طول زمان بدست می آیند پایدار و قابل افتخار خواهند بود.

همه ما تجربیات مختلفی در جامعه کسب کرده ایم. بین دوستان و همسایگان و فامیل بعضی افراد را می شناسیم که وعده داده اند و به تعهد خود عمل نکرده اند، از اعتمادمان سواستفاده کرده اند ،در امانت خیانت کرده اند و به قول خودشان زرنگی کرده اند.

اما مرور تاریخی ،دینی و اجتماعی نشان می دهد که چنین افرادی شاید در مقاطعی زندگی خوبی دارند ولی در نهایت یا با چرخ طبیعت و یا با قانون دست بالای دست، بدبخت ترین و بی اعتبارترین افراد خواهند بود. نیاز است در هدایت چنین افرادی تلاش اجتماعی صورت گیرد و از سوی دیگر جوانان را از عاقبت چنین افرادی و عمر کوتاه موفقیت آنان آگاه کرد . البته برخی از این افراد با وجدان خود درگیر بوده و به زندگی سالم برمیگردند و برخی دیگر با وجود درگیری با وجدان خود ،به ادامه راه ناسالم خود می پردازند اما اندرونی تهی و درگیر باوجدان خود دارند که به اطرافیان نشان نمی دهند وبه عبارتی آنچه ازآنان میبینیم نقشی است که برای فرو نریختن چهره خود بازی می کنند .

توجه به آثار اجتماعی چالشهای اقتصادی برای همه نهادها، ارگانها و سازمانها ضرورت دارد . ضمن اینکه نقش خود مردم در ایجاد فضای اجتماعی مناسب و شایسته بسیار حیاتی است .اگر مردم برای متخلفین ،رانت خواران و … شان اجتماعی قائل نشده و آنان را زرنگ و توانمند نخوانند بی شک ازالگو بودن آنان و گرایش جوانان به استراتژی آنان جلوگیری خواهد شد . باید بدانیم دارندگی از هر طریقی برازندگی نیست.

دکتر حسین محمودی اصل – استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی


دیدگاه برای “دارندگی به هر طریقی، برازندگی نیست
  1. تلاش و کار و به طبع ان کسب درآمد از ضروریات زندگی میباشد.شناخت استعدادهای درونی ، موقعیتهای اطراف و انتخاب شغلی مناسب با ان ،در رسیدن به جایگاههای بالاتر کمک میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *