مسیر تجارت آزاد بین پاکستان و ایران هموار می‌شود ۱۰ شهریور, ۱۳۹۵

روزنامه پاکستانی داون نوشت: پاکستان و ایران برای هموار کردن مسیر تجارت آزاد با یکدیگر وارد مذاکره شده‌ و به زودی شاهد توافقات تجاری و تهاتر بانکی بین ۲ کشور خواهیم بود.

اقتصادپرس: پاکستان و ایران برای هموار کردن مسیر تجارت آزاد با یکدیگر وارد مذاکره شده‌ و به زودی شاهد توافقات تجاری و تهاتر بانکی بین ۲ کشور خواهیم بود.

اسلام‌آباد در تاریخ ۱۰ ژوئن پیشنهادات خود را برای تجارت آزاد به تهران ارسال کرد و بعد از دریافت پاسخ مثبت مذاکره برای هموار کردن گسترش روابط تجاری را آغاز کرد.

به گزارش داون، بعد از سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به پاکستان که در ماه مارس صورت گرفت و امضای قراردادهایی مبنی بر گسترش روابط استراتژیک به مدت ۵ سال پیگیری موضوع تجارت آزاد بین ۲ کشور نیز آغاز شد.

به گفته مقامات پاکستانی با اینکه تحریم‌های بین المللی ایران پایان یافته اما گسترش روابط تجاری بین ۲ کشور به کندی انجام می‌شود با این وجود اسلام‌آباد و تهران مصمم به تجارت آزاد با یکدیگر هستند.

طبق قرارداد تجارت آزاد بین ۲ کشور ۸۰ درصد واردات و صادرات بین ۲ کشور با رعایت و تخفیف ویژه گمرکی صورت خواهد گرفت.

در حال حاضر ۱۸ درصد واردات و صادرات بین ۲ کشور شامل تخفیف گمرکی است که از این بین ۳۳۸ مورد کالاهای ایرانی و ۳۰۹ مورد کالاهای پاکستانی می‌باشد.

حجم تجارت بین پاکستان و ایران تا ۵ سال آینده به بیش از ۵ میلیارد دلار می‌رسد بنابراین ۲ کشور ناگزیر هستند که در زمینه تهاتر بانکی با هم به توافق برسند و مذاکره در این زمینه ادامه دارد.

بیشتر حجم تجارت بین ایران و پاکستان شامل میوه، سبزی،خشکبار و برنج می‌باشد.

تا سال ۲۰۱۷ پاکستان و ایران می‌توانند با توافق درباره تجارت آزاد حجم صادرات و واردات خود را تا میلیاردها دلار افزایش دهند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *