قراردادهای نفتی نیاز به تصویب مجلس ندارد ۶ شهریور, ۱۳۹۵

وزیر نفت گفت:اصلاحات قراردادهای نفتی هفته آینده در دولت اعمال خواهد شد و این قراردادها نیاز به تصویب مجلس ندارد.

اقتصادپرس:  بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت با اشاره به لایه نفتی پارس جنوبی گفت: سال گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان از قبیل یارانه و مالیات بر ارزش افزوده به خزانه واریز کردیم و یکی از مواردی که صنعت نفت با آن دست به گریبان است همین پرداخت یارانه‌های نقدی است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت قراردادهای صنعت نفت گفت: پس از مذاکراتی که در مجلس انجام شد، قرار شد اصلاحات قراردادهای صنعت نفت انجام شود که این اصلاحات هفته آینده در دولت اعمال خواهد شد و پس از آن این قراردادها برای بررسی به مجلس ارسال می‌شود.

زنگنه با تاکید بر اینکه قراردادها نیاز به تصویب مجلس ندارد، گفت: باید شرایط عمومی قراردادها تهیه شود و بر اساس قانون یک نسخه از آن به صورت محرمانه و طبقه‌بندی شده به مجلس ارسال خواهد شد که البته این موضوع مدت زمان طولانی نخواهد انجامید و ما سعی داریم هر چه سریع‌تر پیش‌نویس این قراردادها را تضمین کنیم.

وی در خصوص صادرات گاز ایران به عراق گفت: تمام مراحل انجام صادرات گاز ایران به عراق آماده شده است اما ناامنی‌هایی که در کشور عراق وجود دارد موجب شده است که این طرح به تاخیر بیفتد.

وزیر نفت با اشاره به دستوراتی که در خصوص رعایت مسائل HSE بهداشت،‌ایمنی، محیط زیست داده شده است،‌گفت: یکی از وظایفی که شرکت‌های فعال در صنعت نفت باید رعایت کنند، اجرا و استقرار دقیق این سامانه است که در کنار آن آموزش و تجهیزات و مانور یکی از الزامات است ولی متاسفانه ما ابزاری نداریم که به شرکت‌ها اجرای این الزامات را وادار کنیم.

ریزش پول نفت در دوران تحریم

وی یکی از مصادیقی که در دوران تحریم گریبانگیر صنعت نفت ایران بود را ریزش پول نفت فروخته شده به خارج عنوان کرد به طوری که برخی از کشورها که نفت ایران را می‌خریدند به دلایل تحریم نمی‌توانستند تمام آن پول را پرداخت کنند و این پول ریزش داشت که ضررهای زیادی را به ملت وارد کرد.

زنگنه با اشاره به اینکه هم اکنون در هیچ جا ریزش پول نداریم گفت: تنها جایی که این ریزش پس از برجام نیز وجود داشته است، معامله با چینی‌هاست که بعد از سفر وزیر اقتصاد به چین و رایزنی با دوستان چینی ما امیدوارم این موضوع حل شود و در این کشور نیز دیگر ریزش پول نداشته باشیم.

یک چهارم بدهی های بابک زنجانی در دسترس است

وی درباره آخرین وضعیت بدهی بابک زنجانی و نحوه بازپس گیری آن اعلام کرد: آن چیزی که در اختیار داریم بخش اموال و یا همان کافه بابک زنجانی است که ۱۶۰۰ میلیارد تومان ارزش گذاری شده و ۷۹ میلیون دلار نیز به صورت نقدی تامین شده است که سر جمع به حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان که دادستانی اعلام کرد، می رسد و همین مقدار نیز کمتراز یک چهارم بدهی بابک زنجانی است که فروختن این اموال نیز کار سختی است.

فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم

وزیر نفت درباره حذف کارت سوخت گفت: مجلس تصمیم گیری برای حذف کارت سوخت را به دولت واگذار کرده که در این راستا کارت سوخت بنزین حذف نمی شود اما برای نفت گاز عرضه با کارت ادامه دارد. در مورد افزایش قیمت بنزین فعلا تصمیمی نداریم.

زنگنه تصریح کرد: حقوق های غیر متعارف ۴۰ میلیون تومانی برای مردم ملموس است و می توانند کاملا آن را درک کنند در حالی که طی سال های گذشته میلیاردها دلار پول را عده ای خورده اند و در واقع هزاران میلیارد تومان پولی که مشخص نیست کجا رفته نجومی بوده است نه حقوقی که عده ای اندک دریافت می کردند.

وزیر نفت همچنین درباره وضعیت توسعه فازهای پارس جنوبی اظهار داشت: در فازهای پارس جنوبی فعلا در خشکی جلوتر از دریا هستیم و این در حالی است که چهار سال پیش حتی تصور نمی‌شد که این تعداد فاز را بتوانیم به بهره‌برداری برسانیم

وی افزود: فازهای ۱۳ ، ۱۷، ۱۸ ،۲۲، ۲۳ و ۲۴ اوایل سال آینده به مدار می‌آیند و خوراک آنها نیز تامین شده است.

زنگنه به میزان پیشرفت ۸ پالایشگاه طرح سیراف نیز اشاره و اظهار داشت: این طرح‌ها نیز از پیشرفت خوبی برخوردارند و اکنون از ۱۰ درصد توسعه عبور کردیم و بخش‌های مربوط به آماده‌سازی زمین ، دریافت لایسنس و طراحی پایه انجام شده و شرکت‌ها در حال مناقصه و تامین مالی از طریق فاینانس هستند.

وزیر نفت همچنین به مذاکرات روز گذشته با مدیران محلی در شهرستان بوشهر اشاره کرد و گفت: با مسئولین استانی درباره تعامل بیشتر نفت و محیط اطراف و همچنین مسئولیت‌های اجتماعی صحبت و مذاکره شد که در این ارتباط قول مساعد همکاری داده شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما اکنون در مرحله عبور از پارس جنوبی هستیم ، گفت: اکنون باید به آینده نگاه کنیم و نه فقط به تولید گاز و معیانات بلکه باید در اندیشه ده‌ها میلیارد سرمایه‌گذاری در بخش پایین دست طرح‌های توسعه‌ای و میادین مشترک و افزایش بازیافت باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *