۲ فاز عملیاتی دولت درخصوص اقتصاد مقاومتی و تدوین برنامه ششم ۴ شهریور, ۱۳۹۵

دولت گزارش داد، اقدام بی‌درنگ رییس‌جمهور در ابتدای اسفند ماه ۱۳۹۲ مبنی بر تعیین معاون اول رییس جمهور به عنوان مسئول ساماندهی اقدامات، سبب شد تا رویکرد اقتصاد مقاومتی در دستورکار دولت تدبیر و امید و دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد.

اقتصادپرس: دولت یازدهم همزمان با هفته دولت گزارشی از اقداماتش طی سه سال گذشته منتشر کرده است که در گزارش “اقدامات اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی” تصریح شد:” سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با هدف تامین رشد پویا، بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی کشور و دستیابی به اهداف سند چشم انداز بیست ساله از سوی رهبر معظم انقلاب در ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ ابلاغ شد. این سیاست‌ها جهت‌گیری‌های کلان اقتصاد کشور را نشان می‌دهند. از این رو، ضروری بود که شرایط لازم برای دستیابی به اهداف این سیاست‌ها از طریق تهیه و تدوین برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی به نحو مقتضی عملیاتی می‌شد. رییس محترم جمهوری اسلامی ایران نیز در تاریخ ۱/۱۲/۱۳۹۲ ساماندهی اقدامات بایسته در اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را به معاون اول رییس جمهور محول نمودند.

فاز اول اقدامات:
اقدام بی‌درنگ رییس‌جمهور محترم اسلامی ایران در ابتدای اسفند ماه ۱۳۹۲ مبنی بر تعیین معاون اول رییس جمهور به عنوان مسئول ساماندهی اقدامات، سبب شد تا رویکرد اقتصاد مقاومتی در دستورکار دولت تدبیر و امید و دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد. معاون اول رئیس جمهور در راستای عملیاتی‌سازی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ضمن تعیین وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی مسئول اجرای هریک از ۲۴ بند سیاست‌های مزبور که طی ۱۵ ابلاغ جداگانه توسط ایشان در دهم اسفند ماه ۱۳۹۲ صورت گرفت، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور را مسئول تلفیق و تهیه برنامه‌های اقتصاد مقاومتی نمود.
پس از تهیه نقشه راه اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، «شورای اقتصاد» به عنوان مرجع تصویب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی تعیین شد. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که مسئولیت دبیرخانه شورای اقتصاد را بر عهده دارد، پس از انجام بررسی‌های لازم در خصوص مفهوم اقتصاد مقاومتی، چارچوب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی را به دستگاه‌های اجرایی ارسال کرد و به منظور بررسی گزارش‌های دریافتی از دستگاه‌ها، اولین جلسه کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد را با دستور کار بررسی برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دستگاه های اجرایی در تارخ ۱۱/۱/۱۳۹۳ برگزار نمود.

علاوه بر این، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با تشکیل کمیته‌های چهار جانبه (با عضویت نماینده دستگاه اجرایی و نمایندگان امور بخشی، اقتصاد کلان و دبیرخانه شورای اقتصاد سازمان) به طور مستمر به بررسی تخصصی برنامه‌های اقتصاد مقاومتی پرداخت. نتیجه بررسی‌های کمیته تخصصی مزبور درکمیسیون تخصصی شورای اقتصاد مطرح و پس از تایید، برای تصویب به شورای اقتصاد ارسال می‌گردید. نتیجه فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی، تدوین و تصویب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است که در مرداد ماه ۱۳۹۳ توسط دبیر شورای اقتصاد ابلاغ شد.
نتیجه اقدامات به عمل آمده توسط معاون اول رئیس‌جمهور، دستگاه‌های اجرایی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور (معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور سابق) به شرح زیر می‌باشد:
• تهیه نقشه راه اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی
• تعیین «شورای اقتصاد» به عنوان مرجع تصویب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی
• تعیین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به عنوان مسئول تلفیق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و نظارت بر اجرای آنها
• تدوین و تصویب  برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دستگاه های اجرایی
• تصویب و ابلاغ برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دستگاه‌های اجرایی در تابستان ۱۳۹۳
• انتشار مصوبات شورای اقتصاد در مجموعه‌ای تحت عنوان «مجموعه اهداف، سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی»
فاز دوم اقدامات:
پس از دیدار رییس جمهور و هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب در شهریور ۱۳۹۴ و نکاتی که ایشان در خصوص اجرایی کردن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابراز نمودند، مرحله دوم از تلاش‌های دولت یازدهم برای اجرای این سیاست‌ها آغاز شده است. در این مرحله، دولت در تلاش بوده است تا با بازخورد گرفتن از اقداماتی که در مرحله اول اجرایی کردن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است و از طریق طراحی سازوکارها و اجرای اقدامات جدید، منویات رهبری در خصوص اجرایی کردن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را تامین نماید.
تشکیل «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» بر اساس تصویب‌نامه ۸۵۰۰۱/ت۵۲۴۴۲هـ مورخ ۳۱/۶/۱۳۹۴ هیئت دولت و برگزاری جلسات این ستاد از اساسی‌ترین اقدامات در مرحله جدید فرآیند اجرایی کردن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بوده است. پس از تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به عنوان دبیرخانه ستاد تعیین شد. ذیل دبیرخانه، کمیسیون تخصصی ستاد تشکیل گردید که وظیفه ارزیابی تخصصی پروژه‌های مصوب در کارگروه‌های ملی و پیشنهادات ارسالی را برای طرح و تصویب در ستاد برعهده دارد. این کمیسیون با ریاست دبیر ستاد تا کنون بالغ بر ۴۰ جلسه برگزار نموده است.
در فرایند تهیه و تدوین برنامه ششم توسعه، ستاد تدوین برنامه و شوراهای برنامه‌ریزی ذیل آن به‌منظور انطباق برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را به‌عنوان سند بالادستی، محور اصلی تدوین برنامه‌ها قرار دادند. اهم اقدامات انجام شده در این زمینه به‌شرح ذیل می‌باشند:
• تلاش در جهت بهره‌گیری از محتوای اهداف، سیاست‌ها و برنامه‌های عملیاتی مصوب شورای اقتصاد سال ۱۳۹۳ در اسناد راهبردی شوراهای برنامه‌ ششم توسعه
• بررسی و تطبیق برنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که منجر به تدوین سند « تطبیق برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۹-۱۳۹۵) و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی» شد.
• بررسی و تطبیق برنامه ششم توسعه و رویکردهای پنجگانه اقتصاد مقاومتی که منجر به تدوین سند «تطبیق برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۹-۱۳۹۵) و رویکردهای پنجگانه اقتصاد مقاومتی» شد.
• تلاش برای تطابق محتوای لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه با سیاست‌های کلی و برنامه‌های ملی اقتصاد مقاومتی
• تلاش برای تطابق لایحه احکام برنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلی و برنامه‌های ملی اقتصاد مقاومتی
• تدوین نظام پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی (نیپا)
• تلاش برای تحقق الزامات اقتصاد مقاومتی در لایحه، بخشنامه و دستورالعمل‌های بودجه
• تهیه، تدوین و انتشار مجموعه مستندات اجرایی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تحت عناوین ذیل:
• سیاست‌های کلی و برنامه ملی
• پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی سال ۱۳۹۵
• شاخص‌های ارزیابی برنامه‌های اقتصاد مقاومتی
• نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی (نیپا)

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *