امکان تحقق خودکفایی ایران در تولید گوشت قرمز ۱ شهریور, ۱۳۹۵

فائو اعلام کرد: هر سال حداقل ۱۰۰ هزار تن از انواع گوشت قرمز در ایران به شکل ضایعات از چرخه مصرف خارج می شود که در صورت کاهش آن، این کشور می‌تواند به سوی خودکفایی در تامین گوشت قرمز گام بردارد.

اقتصادپرس: بر اساس برآوردهای این سازمان سالانه بیش از ۱٫۳ میلیارد تن (معادل تقریبا یک سوم) تولیدات مواد غذایی و محصولات کشاورزی تولیدی در جهان به شیوه های گوناگون در قالب ضایعات به هدر می‌رود.

بر اساس این گزارش حدود ۴۵۰ میلیون تن معادل ۳۰ درصد غلات تولیدی، ۳۰۰ میلیون تن معادل ۴۵ درصد تولیدات میوه و سبزیجات، ۵۰ میلیون تن معادل۲۰ درصد گوشت، لبنیات و دانه های روغنی تولیدی و ۲۰ میلیون تن برابر با ۳۵ درصدماهی تولید شده در گوشه و کنار جهان عملا دورریز شده و از چرخه مصرف خارج می شوند.

سرانه متوسط مصرف جهانی گوشت در سال ۲۰۱۵  توسط فائو برابر با ۳/۴۱ کیلوگرم در سال محاسبه شد و با روند رو به رشد مصرف، پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ میزان متوسط مصرف سرانه گوشت در دنیا به حدود ۳/۴۵ کیلوگرم در سال برسد.

این در حالی است که سرانه مصرف گوشت در ایران سالانه حدود ۵/۳۵ کیلوگرم محاسبه شده که از این مقدار ۵/۱۲ کیلوگرم را گوشت قرمز و ۲۳ کیلوگرم را گوشت مرغ تشکیل می دهد.

بر اساس آمار های وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید گوشت قرمز در ایران حدود ۹۵۰ هزار تن و مقدار تولید گوشت مرغ حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن در سال است که با احتساب واردات حدود ۱۰۰ هزار تنی گوشت قرمز در سال مقدار کل سبد گوشت قرمز و سفید کشور به حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن می رسد.

اگرچه میزان ضایعات گوشت در ایران کمتر از الگوی کلی ضایعات در جهان است، اما سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن انواع گوشت قرمز و مرغ در سال در کشور به شکل ضایعات در فرآیند تولید تا مصرف (کشتار و نگهداری، فرآوری و بسته بندی، توزیع و عرضه و در نهایت مصرف) از چرخه ارزش خارج می شود.

در حال حاضر نمایندگی فائو در ایران با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در حال اجرای پروژه ی زیر منطقه ای «ظرفیت سازی برای کاهش ضایعات مواد غذایی خاورمیانه» می باشد که کشورهای ایران، اردن، لبنان و مصر در آن شرکت دارند.

تنها در منطقه شرق خاورمیانه سالانه بالغ بر ۵۰ میلیون تن مواد غذایی به شیوه های مختلف در فاصله برداشت تا مصرف به هدر می رود. این در حالی است که تولیدات غلات، میوه، سبزیجات، لبنیات، گوشت و ماهی در این منطقه نزدیک به ۱۹۱ میلیون تن محاسبه شده است.

فائو بر این باور است که با رساندن عدد ۲۵ درصد ضایعات مواد غذایی کنونی در شرق خاورمیانه به رقم قابل قبول ۱۰ درصد، بخش قابل توجهی از این میزان ضایعات (بالغ بر ۲۷٫۸ میلیون تن) را می توان دوباره به چرخه مصرف بازگرداند.

بر اساس توصیه‌های فائو اگرچه کاهش ضایعات و هدرروی مواد غذایی نیازمند سرمایه گذاری در ظرفیت سازی و توسعه زنجیره ی ارزش است، اما جلوگیری از اتلاف مواد غذایی می تواند عملا به حفظ منابع طبیعی بیانجامد چراکه در عین بازگرداندن مقادیر قابل توجهی از غذا به زنجیره ارزش، از اراضی بیشتر زیر کشت، آب و دیگر نهاده های کشاورزی استفاده نخواهد شد.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *