روند مثبت بورس در نیمه دوم سال به شرط افزایش صادرات ۳۱ مرداد, ۱۳۹۵

روند مثبت بورس در نیمه دوم سال در حالی محتمل خواهد بود که کاهش نرخ سود بانکی و افزایش میزان صادرات تاثیر خود را در بورس کشور را نشان بدهد.

اقتصادپرس: پس از به سرانجام رساندن مذاکرات هسته ای ایران با غرب در سال گذشته، کارشناسان پیش بینی کردند بازار سرمایه در سال ۹۵ تغییر مسیر داده و در مدار افزایشی قرار بگیرد.

اما ورود به سال ۹۵ با روند نزولی بازار سرمایه همراه بود تا اینکه در هفته های اخیر بورس روند افزایشی در پیش گرفته و امیدواری برای بهبود بازار در نیمه دوم سال را بیشتر کرده است.

در سال جاری گزارش سه ماهه شرکتها منفی بود به نظر می رسد گزارش ۶ ماهه شرکتها نیز منفی بوده و چنگی به دل نزند اما چنانچه روند بورس در نیمه دوم سال بهبود یابد می توان انتظار داشت گزارش‌های سالانه شرکت‌های بورسی بهتر شود.

روند مثبت بورس در نیمه دوم سال در حالی محتمل خواهد بود که کاهش نرخ سود بانکی و افزایش میزان صادرات تاثیر خود را در بورس کشور را نشان بدهد. در این صورت است که محصولات صادرات محور از رونق بیشتری برخوردار بوده بوده و در نتیجه فروش محصولات، درآمد بیشتری را عاید شرکتها خواهد کرد.

در این راستا به نظر می رسد صنایع نفت، گاز و پتروشیمی جزو گروه‌های پیشرو در بازار بوده و در صنایع بالادستی رشد ایجاد شود.

گفته می شود صنایع معدنی نیز از رشد برخوردار خواهند بود چرا که قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و مواد معدنی افزایش داشته و تاثیر آن موجب روند صعودی قیمت آنها در داخل کشور شده و نتیجه نهایی در بازار سرمایه منعکس شود.

پایین‌آمدن نرخ سود بانکی نیز از آن جهت می تواند در رشد بورس موثر باشد که موجب کاهش هزینه‌های مالی بنگاه‌های اقتصادی شده و هزینه تولیدکنندگان را کاهش داده و میزان بهره‌وری آنها را افزایش دهد.

در این میان کارشناسان انتظار دارند شاخص کل در محدوده ۷۶ – ۷۵هزار واحدی به عنوان کف قرار گرفته و در یک بازه زمانی به بالای ۸۰ هزار واحدی نیز برسد.

بنا بر این گزارش شاخص بورس اوراق بهادار تهران در هفته منتهی به ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ به رقم ۷۷۸۷۹ واحد رسید که نسبت به آخرین روز کاری دو هفته گذشته(۲۰ مرداد۱۳۹۵) که رقم ۷۸۱۹۰٫۵ واحد بود، ۳۱۱٫۵ واحد کاهش یافت. شاخص فرابورس نیز هفته گذشته کار خود را با ثبت ۸۰۳٫۷واحد پایان داد که نسبت به آخرین روز کاری دو هفته گذشته که رقم ۸۱۸٫۳ واحد بود، بیش از۱۴ واحد کاهش یافت.

شاخص بازار اول که در دو هفته گذشته کار خود را با ۵۵۳۴۹٫۲ واحد به پایان رساند هفته گذشته با کاهش۲۷۴٫۲ واحدی به رقم ۵۵۰۷۵ واحد و شاخص بازار دوم با کاهش۳۵۱ واحدی به رقم ۱۶۶۹۱۸ واحد رسید.

در هفته گذشته نیز شاهد این بودیم که شاخص قیمت(وزنی- ارزشی) که در پایان دو هفته گذشته در ارتفاع ۲۷۸۵۴٫۶ خاتمه داده بود، با کاهش حدود ۱۱۱ واحدی به سطح ۲۷۸۵۴٫۶رسید.

بیشترین کاهش شاخص بورس در دو هفته مختص به دوشنبه ۲۵/۰۵/۱۳۹۵ با کاهش ۳۷۶٫۳۲واحد بود و بیشترین کاهش شاخص فرابورس در هفته گذشته را در روز چهارشنبه ۲۷/۰۵/۱۳۹۵ با کاهش ۵٫۳ واحدی به خود اختصاص داد.

در هفته گذشته شاهد کاهش ۰٫۴ درصدی شاخص بورس و ۱٫۷ درصدی فرابورس بودیم. حجم معاملات در هفته گذشته ۵۵۲۶ میلیون سهم بود که نسبت به دو هفته گذشته (۴۸۶۶ میلیون سهم) شاهد رشدی بیش از ۱۳ درصدی بودیم.

مجموع ارزش معاملات بورس در هفته منتهی به بیست و هشتم مرداد ماه، ۱۰۶۷۶ میلیارد ریال که در مقایسه با مجموع ارزش معاملات بورس در هفته منتهی به بیستم مرداد ماه که ۱۳۴۰۳ با کاهش بیش از ۲۰ درصدی روبرو شد. مجموع ارزش معاملات فرابورس هم در هفته گذشته بیش از ۶۵۰۷ میلیارد ریال بود که نسبت به دو هفته گذشته با افزایش بیش از ۶ درصدی همراه بود.

بیشترین حجم معاملات در بورس در هفته گذشته در روز یکشنبه با بیش از ۱۱۷۶ میلیون سهم و بیشترین ارزش معاملات بورس در هفته مذکور با بیش از ۲۴۷۲ میلیارد ریال را در روز یکشنبه شاهد بودیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *