برداشت زودهنگام انگور و خرما در شرق کشور ۱۹ مرداد, ۱۳۹۵

برداشت خرما در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان و برداشت انگور در خراسان رضوی آغازشد.

اقتصادپرس:سال گذشته حدود یک میلیون تن خرما در کشور تولید شد که پیش بینی می شود  تولید به نسبت سال گذشته با ۵۰ الی ۱۰۰ هزار تن کاهش به مرز ۹۰۰ هزار تن برسد.
مشکل خرما کاران افزایش تولید نیست چرا که در سال گذشته نیز ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تن محصول روی دست کشاورزان باقی مانده که در نهایت این امر شکسته شدن قیمت ها و سودهای هنگفت برای دلالان در فصل های افزایش تولید به همراه دارد.
امسال بحران کمبود آب و خاک تاثیر بسزایی در میزان کاهش محصول داشته به طوریکه در برخی مناطق کم آب درختان رها شدند و محصولات حاصل از آن به سبب عدم مرغوبیت دیگر قابلیت مصرف ندارد.
همچنین محصول انگور در شهرهای استان خراسان رضوی به زمان برداشت خود رسید.
باغداران شهرهای خلیل آباد، کاشمر و بردسکن با برداشت انگوراز باغات خود، قصد دارند تا این محصول را قبل از تبدیل شدن به کشمش وارد بازار کنند، چرا که معتقدند بی رونقی در بازار کشمش، خسارت های مادی زیادی به باغداران وارد کرده است.
به گزارش اکونیوز، پیش از این اعلام شده بود نزدیک به ۲۰ هزار تن از محصولات کشمش خراسان رضوی در انبارها دپو شد ه و زمان  صادرات و کیفیت خود را از دست داده است.
اقدام  باغداران خراسانی با برداشت از انگورهای باغ های این منطقه می دهد، مدیران و مسئولان باید توجه بیشتری به نگین سبز خراسان داشته باشند تا اشتیاق بیشتری از سوی کشاورزان برای تولید و صادرات محصولات غیر نفتی ایجاد شود.

منبع: اکونیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.