آتش سوزی 60 هکتار از زمین های منابع طبیعی شازند ۱۶ مرداد, ۱۳۹۵

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شازند گفت: ۶۰ هکتار از زمین های مرتعی منابع طبیعی این شهرستان دیروز (جمعه) براثر سهل انگاری طبیعت گردان طعمه آتش شد.

اقتصادپرس: مصطفی محمدی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این آتش سوزی از ساعت ۱۸ جمعه در منطقه سیدان شهرستان شازند آغاز شد که مهار آن تا ساعت یک بامداد شب گذشته به طول انجامید.
وی ادامه داد: برای احیا و بازسازی زمین های تخریب شده بر اثر این آتش سوزی، حدود ۷۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شازند بیان کرد: بیش از ۶۰ نفر از مردم، عوامل دولتی و نیروهای آتش نشان شهرستان های شازند، آستانه و پالایشگاه شازند، هیات کوهنوردی این شهرستان، هلال احمر، بخشداری این منطقه، آتش سوزی را مهار و از بروز خسارت های بیشتر جلوگیری کردند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شازند با یادآوری وقوع ۲۰ مورد آتش سوزی در زمین های منابع طبیعی این شهرستان از ابتدای سال جاری تاکنون افزود: ۷۰ تا ۸۰ درصد این آتش سوزی ها در روزهای پنجشنبه و جمعه اتفاق افتاده که این نشان از دخالت عامل انسانی دارد.
محمدی از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه دود و آتش سوزی در مراتع استان با شماره ۱۵۰۴ اداره کل منابع طبیعی تماس گرفته و بازرسان این اداره کل را آگاه کنند.
کوه های راسوند علاوه بر پوشش گیاهی مرتعی، یک زیستگاه طبیعی برای حیواناتی از جمله کبک، مار و سایر خزندگان است.
عرصه های مرتعی اراک، شازند، خمین و خنداب چهار کانون بحرانی آتش سوزی مراتع استان مرکزی هستند که در ۱۰ دهه اخیر بیشترین آمار آتش سوزی را به خود اختصاص داده اند.
سال گذشته یک هزار و ۲۶۴ هکتار از اراضی شهرستان های استان مرکزی دچار حریق شد که ۱۱۳ هکتار این آتش سوزی ها در شهرستان اراک، ۳۷۵ هکتار در شازند، ۱۹۵ هکتار خمین، پنج و چهار دهم هکتار در شهرستان خنداب و مابقی در دیگر نقاط استان مرکزی رخ داده است.
استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *