حذف حداقل ۶ دهک از دریافت ها یارانه ۴ مرداد, ۱۳۹۵

میثم موسایی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره دلایل ارائه لایحه اصلاحیه بودجه ۹۵ از سوی دولت به خبرنگار تراز گفت: متاسفانه موضوع یارانه ها در ایران صرفا جنبه اقتصادی نداشته و علاوه بر موضوعات اقتصادی برای دولت ها جنبه سیاسی نیز دارد.

اقتصادپرس: میثم موسایی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره دلایل ارائه لایحه اصلاحیه بودجه ۹۵ از سوی دولت به گفت: متاسفانه موضوع یارانه ها در ایران صرفا جنبه اقتصادی نداشته و علاوه بر موضوعات اقتصادی برای دولت ها جنبه سیاسی نیز دارد.

 

وی افزود: از آنجا که این موضوع بر انتخابات سال آینده ریاست جمهوری تاثیر دارد نگاهی صرفا اقتصادی به این موضوع مشاهده نمی شود. این اقتصاددان تصریح کرد: حذف سه دهک بالای جامعه از دریافت یارانه ها ، جز مسلمات بوده و حداقل باید شش دهک از افراد جامعه را از دریافت یارانه ها حذف کرده و حمایت های بیشتری از ۴ دهک کم درآمد جامعه کرد.
وی اظهار داشت: حذف ۳ دهک از جامعه یا حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی کشور از دریافت یارانه ها یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر بوده و مجلس باید با لوایحی که با این موضوع مغایرت دارند مخالفت کند.

 

موسایی خاطرنشان کرد: کسانیکه تا کنون یارانه دریافت کرده اما دارای وضعیت مناسب اقتصادی بودند نه تنها نباید این یارانه ها را دریافت کنند بلکه باید محاکمه شوند چرا که با دریافت یارانه حق دیگران را تضییع کرده اند.

 

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: این دریافت ها نیز به نوعی از حقوق دیگران بوده و از نظر حقوقی و اخلاقی اقدامی اشتباه محسوب می شود.

 

وی به تراز گفت: از آنجا که این موضوع زوایای سیاسی دارد حذف یارانه ها از سوی دولت حداقل در کوتاه مدت به ضرر دولت است ، از سوی دیگر با توجه به بدهی وسیعی که دولت به سیستم بانکی دارد ادامه پرداخت این یارانه ها نیز اقدامی عجیب و غیرعادی است.

 

موسایی با اشاره به لایحه تسعیر در اصلاحیه بودجه ۹۵ خاطرنشان کرد: اجرای این عملیات قطعا باعث افزایش حجم نقدینگی در کشور شده و در بلند مدت می تواند آثار تورمی داشته باشد.

 

وی افزود: در این طرح دولت ملزم می شود که بدهی های خود را به سیستم بانکی پرداخت کند که بخش عمده ای از رکود موجود در کشور از بین خواهد رفت.

 

این اقتصاددان تصریح کرد: یکی از دلایل ایجاد رکود امروزی در کشور این است که نقدینگی در جایی منجمد شده و گیر کرده است که این موضوع به بدهکاری دولت به سیستم بانکی و پیمانکاران بازمی گردد.
وی در پاسخ به ادعای وزیر اقتصاد مبنی بر عدم خلق پول از طریق عملیات تسعیر ارزی افزود: افزایش توان تسهیلات دهی بانک ها در حقیقت همان خلق پول است. یعنی وقتی با این کار بدهی های دولت به سیستم بانکی پرداخت و دولت می تواند چند برابر این ارقام را تسهیلات دهد.
موسایی در عین حال یکی از معایب اجرای این طرح را افزایش تورم دانسته و تصریح کرد: اجرای این عملیات اگرچه باعث افزایش سرعت گردش پول شده و در نهایت باعث ایجاد تورم می شود اما در شرایط فعلی یک حرکت مثبت برای خروج کشور از رکود است.

منبع: ترازدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *