رشد ۵ هزار مگاواتی مصرف برق تنها در یک روز ۲۰ تیر, ۱۳۹۵

پیک مصرف برق کشور دیروز (شنبه ۱۹ تیرماه ۹۵ )در حالی با افزایش ۴۸۸۵ مگاواتی نسبت به روز جمعه، از مرز ۴۹ هزارمگاوات گذشت که طبق گفته های مقامات مسئول وزارت نیرو چنانچه مصرف برق از مرز ۵۱ هزار مگاوات عبور کند احتمال خاموشی افزایش می یابد.

اقتصادپرس: دیروز (شنبه) پیک مصرف برق کشور ۴۹ هزار و ۱۵۱ مگاوات به ثبت رسید، درحالی که پیک مصرف برق کشور در روز جمعه،‌ ۴۴ هزار و ۲۶۶ مگاوات گزارش شده بود.
بر اساس این گزارش، این میزان درمقایسه با روز مشابه پارسال نیز ۴۷۰۰ مگاوات افزایش داشته است.

پیشتر آرش کردی مدیر عامل توانیر با بیان اینکه سر به سر شدن تولید و مصرف برق به گونه ای شده که میزان ذخیره برق در وضعیت نامطلوبی است گفته بود که خاموشی برنامه ریزی شده نخواهیم داشت اما به هر حال با افزایش دمای هوا اگر حادثه‌ای در شبکه رخ دهد قطعا خاموشی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

کردی خاطر نشان کرده بود که زمانی که پیک مصرف برق از مرز ۵۰ هزار مگاوات عبور می کند ریسک شبکه بالا رفته و تمام خطوط پربار می شود و یک حادثه در یک خط بر خطوط دیگر نیز تاثیر می گذارد بنابراین چون میزان تولید و مصرف برق این روزها به وضعیت سر به سر رسیده اند هر حادثه ای می تواند موجب خاموشی برق در نقاط مختلف کشور شود.

*ذخیره نیروگاهها رو به کاهش

همچنین میزان ذخیره نیروگاه‌های کشور در روز گذشته به یک هزارو ۹۲۶ مگاوات رسید در حالیکه طبق استانداردهای جهانی ذخیره نیروگاهها باید حدود ۱۰ درصد باشد.یعنی مناسب ترین حالت برای نیروگاههای کشور این است که ۷ تا ۸ هزار مگاوات ذخیره داشته باشند.
برمبنای این گزارش، صنایع کشور نیز در روز گذشته سه‌هزار و ۴۵۲ مگاوات برق مصرف کردند.
با افزایش پیک مصرف به بالای ۴۹هزار مگاوات، از هموطنان درخواست می‌شود برای بهره‌مندی همگان از برق، مدیریت مصرف را به ویژه در ساعت‌های اوج بار (ساعات ۱۲تا ۱۶ و ۱۹ تا ۲۳) در دستور کار خود قرار دهند و با صرفه‌جویی در مصرف، صنعت‌ برق را برای ارایه خدمت بهتر و تامین برق پایدار یاری رسانند.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *