گرانی با آمار کاهش تورم همخوانی ندارد ۱۵ تیر, ۱۳۹۵

تمرکز دولت بر مسائل حاشیه ای سبب شده تا مایحتاج مردم در بازار گران شده و کاهش قدرت خرید مردم در کنار افزایش نرخ مایحتاج خانوارها دسترسی مردم به کالاهای اساسی را با دشواری روبه رو سازد.

اقتصادپرس: با اینکه هر روز آماری از کاهش تورم و آغاز خروج از رکود به گوش می رسد اما گرانی، قدرت خرید مردم را کاهش داده و سفره های مردم را کوچکتر کرده است.

به اعتقاد کارشناسان تمرکز دولت بر مسائل حاشیه ای سبب شده تا مایحتاج مردم در بازار گران شده و کاهش قدرت خرید مردم در کنار افزایش نرخ مایحتاج خانوارها دسترسی مردم به کالاهای اساسی را با دشواری روبه رو سازد.

آمار بانک مرکزی حاکی از افزایش قیمت مرغ، خرما، چای، هندوانه، برنج و غیره است که موجب نگرانی مردم شده است و در این میان نقش سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات در برخورد با عوامل گرانی بسیار بیشتر از قبل احساس می شود چرا که بخشی از افزایش قیمت در بازار به دلیل ماه رمضان و اهمال در نظارتها رخ داده است.

از سوی دیگر عدم برنامه ریزی دولت و عدم تعادل در عرضه و تقاضا عامل دیگر رشد قیمت ها بوده که می طلبد دولت هماهنگی های لازم را میان دستگاه های مختلف برای کنترل قیمت ها صورت دهد در غیر این صورت نابسامانی های موجود در بازار عامل شکست در تنظیم بازار خواهد بود.

در این میان نقش دلالان و واسطه ها روز به روز پررنگ تر شده و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است؛ چرا افزایش قیمت این کالاهای اساسی در جیب تولیدکننده واقعی نمی رود و دلالال سود می کنند که برای حل این معضل باید با سودجویان مقابله کرد.

به نظر می رسد موضوعات حاشیه ای همچون برخورد با فیش های حقوقی نجومی سبب شده تا دولت تمرکز لازم را بر حل مشکلات اقتصادی کشور از دست بدهد به هیمن جهت به دولت توصیه می شود مشکلات اساسی مردم همچون گرانی، بیکاری و تولید را در دستور کار قرار داده و برای شرایط اقتصادی کنونی چاره اندیشی کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *