کد خبر : 24573
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 اردیبهشت 1403 - 10:17

فلاحی، نماینده مجلس:

تعطیلی “شنبه” خلاف دین است/ اگر بخواهیم ارتباطات اقتصادی داشته باشیم ۴ روز دیگر هفته هست!

تعطیلی “شنبه” خلاف دین است/ اگر بخواهیم ارتباطات اقتصادی داشته باشیم ۴ روز دیگر هفته هست!

یک عضو کمیسیون آموزش مجلس درباره تعطیلی شنبه یا پنجشنبه گفت: نظر مجلس تعطیلی پنجشنبه بوده و به کمیسیون اجتماعی فرستاده شده است. برخی می‌گویند چون کشورهای دیگر شنبه‌ها تعطیل هستند ما هم تعطیل باشیم درصورتی که اگر بخواهیم ارتباطات اقتصادی بین‌المللی بگیریم، روزهای دیگر هفته هم هستند و فرصت کافی داریم. بنابراین دیگر لزومی ندارد شنبه را تعطیل کنیم.

اقتصاد پرس | جدال بر سر تعطیلی پنجشنبه یا شنبه ادامه دارد. آنگونه که از آخرین صحبت‌های معاون پارلمانی دولت برمی‌آید، این است که نظر دولت بر تعطیلی پنجشنبه‌هاست. در کمیسیون اجتماعی مجلس اما اختلاف نظر وجود دارد؛ مخالفان تعطیلی شنبه، مسائل شرعی را به عنوان دلیلی برای مخالفت خود بیان می‌کنند و موافقان تعطیلی شنبه معتقدند که هیچ منع شرعی وجود ندارد و این تعطیلی ما را با بازار تجارت بین‌الملل هماهنگ می‌کنند. در این میان بخش خصوصی هم یکصدا موافقت خود را با تعطیلی شنبه اعلام کرده‌اند.

احمد حسین فلاحی، نماینده مردم همدان در مجلس در پاسخ به اینکه تعطیلی شنبه به نفع کشور است یا پنجشنبه، گفت: «به طور کلی من نگاهم این است که تعطیلی در کشور زیاد داریم و افزایش آن به دو روز به این تعطیلی‌ها اضافه می‌شود. نظر مجلس تعطیلی پنجشنبه بوده و به کمیسیون اجتماعی فرستاده شده است. فکر می‌کنم تعطیلی شنبه مورد نظر نمایندگان نیست چراکه نه با سیستم اداری جامعه ما سازگار است و نه با اقتضائات فرهنگی ما.»

تعطیلی “شنبه” خلاف دین است

این عضو کمیسیون آموزش مجلس درباره استدلال مخالفان تعطیلی پنجشنبه مبنی بر فاصله افتادن با کشورهای دیگر برای انجام فعالیت اقتصادی، به دیده بان ایران گفت: «توجیهاتی که برخی در بحث ارتباطات بین‌المللی و اقتصادی می‌آورند کاملا بی اساس است و نمی‌تواند دلیل کلی برای تعطیلی شنبه‌ها باشد. برخی می‌گویند چون کشورهای دیگر شنبه‌ها تعطیل هستند ما هم تعطیل باشیم درصورتی که اگر بخواهیم ارتباطات اقتصادی بین‌المللی بگیریم، روزهای دیگر هفته هم هستند و فرصت کافی داریم. بنابراین دیگر لزومی ندارد شنبه را تعطیل کنیم.»

وی ادامه داد: «دوستانی که به تعطیلی پنجشنبه رای دادند نگاه‌شان این است که به خانواده بپردازند وگرنه هم در فرهنگ دینی و هم در فرهنگ ملی ما، جمعه روز تعطیلی ماست. مجلس به پنجشنبه هم به دلیل رسیدگی به مشغله‌های خانوادگی رای داد.»

فلاحی در پاسخ به اینکه آیا یکی از دلایل مخالفت با تعطیلی شنبه به مسائل دینی و مذهبی برمی‌گردد، گفت: «در فرهنگی دینی ما ،تعطیلی شنبه نداریم. جمعه را تعطیل کرده‌اند چون آداب خاصی دارد. تعطیلی جمعه هم به این دلیل است که هم به آداب این روز و هم به کارهای دیگرشان برسند.»

منبع: دیده‌بان ایران

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.