بورس تهران پاییز را در بهار تجربه کرد ۵ تیر, ۱۳۹۵

بازار سرمایه در انتظار گزارش‌های ۳ماهه شرکت‌های بزرگ بورسی است، که جمیع جوانب نشان می دهد عملکرد ۳ماهه بیشتر شرکت‌های بزرگ بورسی منفی باشد.

اقتصادپرس: امیدها به برجام نتیجه نداد و بورس تهران نتوانست انتظارات بازار سرمایه را براورده سازد به همین جهت بازار سرمایه از شروع سال ۹۵ روند نزولی در پیش گرفت و گویا قرار نیست این روند تغییر کند.

به اعتقاد کارشناسان آنچه که سبب شده بازار سرمایه از اوضاع مناسبی برخوردار نباشد دست به عصا بودن سرمایه گذاران است چرا که آنها منتظر نتایج عینی تر از برجام هستند تا با سنجش وضعیت بازار برای بلند مدت سرمایه‌گذاری کنند.

بنا بر گزارش اقتصادپرس بورس تهران بهار را پاییزی به پایان برد و گزارش ۳ ماهه شرکتها چنگی به دل نمی زد برخی این فضای منفی در بورس تهران را ناشی از تاثیر اقتصاد جهانی و به ویژه اقتصاد چین بر بازار داخلی می دانند.

به طوری که درحال‌حاضر قیمت شمش فولادی به ۳۱۰ دلار افت کرده و سنگ‌آهن نیز تا ۵۰ دلار کاهش قیمت یافته و قیمت مس دوباره به ۴۶۰۰ دلار بازگشته است.

در حال حاضر بازار سرمایه در انتظار گزارش‌های ۳ماهه شرکت‌های بزرگ بورسی است، که جمیع جوانب نشان می دهد عملکرد ۳ماهه بیشتر شرکت‌های بزرگ بورسی منفی باشد هر چند که تا این لحظه این گزارشها منتشر نشده است.

به هر حال از وضعیت بازار سرمایه ایران آنگونه بر می آید که نیاز به اصلاحات اساسی دارد و تا زمانی که عملکرد شرکتهای بورسی با خروج از رکود و ورود سرمایه گذاران خارجی بهبود نیابد و سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی همچنان سرمایه های خود را از بورس دور نگه دارند اوضاع بهبود نخواهد یافت.

به گزارش اقتصاد پرس به نقل از روابط عمومی بورس تهران ، در پایان معاملات هفته منتهی به ۲تیر ماه ۹۵، شاخص کل با ۳۱ / ۰ درصد کاهش روبرو شد.

در پایان معاملات هفته منتهی به ۲تیر ماه ۹۵، شاخص کل با ۲۳۲ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۳۶۴۵ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۹۱ واحد افزایش به رقم ۵۱۳۱۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۰۱۷ واحد کاهش عدد ۱۶۲۳۳۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱۸ / ۰ درصد افزایش و۲۳ / ۱ درصد کاهش نسبت به دو هفته قبل مواجه شدند.

در ۵ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۸۳۸۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل با ۶ / ۲۳ درصد کاهش یافته است.

در ضمن تعداد ۳۹۱۰ میلیون سهم و حق تقدم در ۲۵۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۴ / ۲۷ درصد و ۴ / ۲۲ درصد کاهش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کرد.

همچنین ارزش معاملات نرمال به ۷۲۹۰ میلیارد ریال رسید و حجم معاملات معاملات نرمال با ۳۶۰۶ میلیون سهم به ترتیب با ۶ / ۲۰ درصد کاهش و ۱۵ درصد کاهش نسبت به دو هفته گذشته همراه شدند.

براین اساس تعداد ۳۷۵۲۶۲ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۳۸۰ میلیارد ریال معامله شد که ۷ درصد افزایش نسبت به دو هفته گذشته را نشان می دهد.

طی هفته گذشته محصولات کاغذی با ۶۱ / ۵ درصد، ساخت محصولات فلزی با ۸۶ / ۴ درصد، ماشین آلات و تجهیزات با ۵۷ / ۴ درصد و انتشار، چاپ و تکثیر با ۳۱ / ۳ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.