ودیعه به تلفن ثابت بازگشت؟ ۲ تیر, ۱۳۹۵

هم‌زمان با افزایش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت خطوط تلفن ثابت، حرف و حدیث‌ها از بازگشت ودیعه به چرخه ارتباطات ثابت بالا گرفت.

اقتصادپرس: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رسما خبر از افزایش قیمت هر خط تلفن ثابت که در گذشته با عنوان امتیاز خط شناخته می‌شد، از ۵۰ به ۲۰۰ هزار تومان داد.

محمود واعظی معتقد است کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری هر خط تلفن ۸۵۰ هزار تا یک میلیون تومان هزینه دارد، با این افزایش نرخ موافقت کرده است.

این در حالی است که از صبح امروز بسیاری مردم طی تماس و کامنت‌هایی پرسیده‌اند “آیا نرخ ۲۰۰ هزار تومان برای خطوط ثابت جزو ودیعه است؟”

در پاسخ به این افراد باید مروری بر گذشته و زمان حذف ودیعه‌های تلفن ثابت داشت.

با ابلاغ رسمی پروانه‌ شرکت مخابرات ایران در سال ۱۳۸۷، ودیعه‌ تلفن ثابت که تا پیش از آن در تهران و شهرهای بزرگ ۱۰۰ هزار تومان و در سایر شهرها ۸۰ هزار تومان بود، حذف شد.

همین موضوع باعث شد تا آیین‌نامه کاهش قیمت ثبت‌نام خطوط تلفن ثابت به نصف قیمت به استان‌ها ابلاغ شود.

با حذف شدن ودیعه تلفن ثابت و کاهش هزینه ثبت‌نام خطوط فیکس به نصف قیمت، مبلغ مذکور در قالب هزینه اتصال متقاضیان اخذ شد.

بنابراین هم‌زمان با بورسی شدن مخابرات ایران، هزینه‌های دایری ۱۰۰ و ۸۰ هزار تومانی در شهرهای بزرگ و شهرستان‌ها به ۵۰ هزار تومان بدون احتساب مالیات کاهش یافت و عملا ودایع تلفن ثابت حذف شد.

از آن جهت که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوبه‌ای در ارتباط با بازگشت ودایع به سیستم واگذاری خطوط ثابت نداشته است لذا افزایش ۱۵۰ هزار تومانی نیز در قالب همان حق اتصال خواهد بود.

مگر اینکه کمیسیون تنظیم مقررات در این موضوع ورود کرده و طی مصوبه‌ای، زمینه بازگشت ودایع به چرخه ارتباطات فیکس را تصویب کند.

شرکت مخابرات ایران تا پایان سال گذشته ۳۰ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۱۵۷ تلفن ثابت دایری با ضریب نفوذ ۴۲٫۳۸ درصد در کشور داشته است.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *