نرخ تورم شهری در خرداد 1395 تک رقمی شد/ تورم ۹.۵ درصد شد ۱ تیر, ۱۳۹۵

بر اساس گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در خرداد ۱۳۹۵نرخ تورم تک رقمی شد.

اقتصادپرس: نرخ تورم شهری در خرداد ماه ۱۳۹۵ تک رقمی شد.

۱- شاخص کل (بر مبنای ۱۰۰= ۱۳۹۰) در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ عدد ۲۲۴٫۲ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ۰٫۵ درصد افزایش داشته است. افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۶٫۱ درصد می‌باشد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۶٫۸ کاهش یافته است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه سال ۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹٫۵ درصد است که نسبت به همین اطلاع در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، ۱۰٫۲ کاهش یافته است.

۲- شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در این ماه به رقم ۲۶۰٫۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۰ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در ماه مورد بررسی به عدد ۲۵۷٫۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۰ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ۷٫۵ درصد است. شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها،‌آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷٫۵ درصد است که نسبت به همین اطلاع در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، ۸٫۴ کاهش داشته است.

۳- شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» در خرداد ماه ۱۳۹۵ به رقم ۲۱۱٫۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۳ افزایش است. میزان افزایش شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶٫۹ درصد بوده است و نرخ تورم دوارده ماه منتهی به خرداد ماه سال ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۱۰٫۴ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، ۱۱٫۰ کاهش یافته است.

منبع:مرکز آمار ایراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.