بررسی چرایی عدم استقبال بخش خصوصی از صنایع سنگین ۱ تیر, ۱۳۹۵

دلیل عدم استقبال بخش خصوصی از صنایع سنگین وجود مشکلات بسیار در این مسیر است چرا که نرخ بهره بالا، نبود وام و نبود تضمین سرمایه و … سبب شده که صنایع سنگین همچنان توسط بخش دولتی و شبه دولتی اداره شود.

اقتصادپرس: به اذعان کارشناسان خصوصی سازی یکی از ارکان اصلی بهبود اقتصاد کشور و خروج از رکود است؛ فرآیندی که بسیاری از کشورهای جهان صنایع سبک و سنگین خود را با تکیه بر آن رونق داده اند اتفاقی که در صنایع ما و به خصوص صنایع سنگین کمتر دیده می شود و سایه دولت و شبه خصوصی ها بر سر آن سنگینی می کند.

اما چرا بخش خصوصی کمتر به حوزه صنایع سنگین ورود کرده است؟ با توجه به اینکه سرمایه گذاری در این صنایع به هزینه های هنگفتی وابسته است چرا امنیت این نوع از سرمایه گذاری در کشور تامین نمی شود؟ چرا با گذشت سالها از مطرح شدن اصل ۴۴ و خصوصی سازی هنوز بخش خصوصی آنگونه که باید به حوزه صنایع سنگین ورود نکرده است؟

کارشناسان و فعالان بخش خصوصی در پاسخ به این سوالات می گویند که دلیل عدم استقبال بخش خصوصی از صنایع سنگین وجود مشکلات بسیار در این مسیر است. چرا که نرخ بهره بالا، نبود وام و نبود تضمین سرمایه، آماده نبودن زیر ساختها، نوسانات نرخ ارز و قیمت نفت به علاوه عدم همراهی دولت با بخش خصوصی سبب شده که صنایع سنگین همچنان توسط بخش های دولتی و شبه دولتی اداره شود.

از جمله صنایع مادری که به شدت دولتی است و امکان ورود بخش خصوصی به آن محدود است صنایع آب و برق است. با وجود اینکه در صنایع زیرساختی همچون برق امکان حضور توانمندی‌های بخش خصوصی فراهم است اما به دلیل عدم مدیریت صحیح، این بخش نه بهره وری برای دولت به همراه دارد و نه توانسته است نیاز داخل را تامین کرده و در کنار آن ارز آوری داشته باشد.

البته از اوایل دهه ۷۰‌ تغییراتی در ساختار سازمانی و شرکت‌های مستقل و غیردولتی توزیع نیروی برق و مدیریت تولید برق ایجاد شده و بخش‌های اجرایی و پیمانکاری، ساخت و تجهیزات، خدمات، مشاور، حسابرسی، صدور قبض، تعمیر و نگهداری شبکه، تاسیسات برق و… از طریق بورس یا مزایده به بخش خصوصی واگذار شده‌اند.

اما در عمل به دلیل افزایش بدهی‌ دولت به پیمانکاران بخش خصوصی، پایین بودن قیمت انرژی و نبود استاندارد در مصرف انرژی بخش خصوصی از ورود به این حوزه استقبال نمی کند.

از دیگر صنایع سنگین که بخش خصوصی می تواند در آن موفق عمل کند اما عرصه برای آن تنگ است می توان به صنایع دریایی اشاره کرد که به دلیل بالا بودن ریسک سرمایه‌گذاری، نبود تامین منابع مالی پروژه‌ها، مشکلات فنی، ضعف در سیاست‌گذاری و انجام سرمایه‌گذاری‌های موازی و بسیاری موارد دیگر نتوانسته بخش خصوصی را جذب کند.

از این موارد در صنایع سنگین بسیار می توان شمرد که حضور بخش خصوصی برای رونق و ایجاد ارزش افزوده به شدت احساس می شود اما تا زمانی که سرمایه‌گذاری در صنایع سنگین در کوتاه‌مدت درآمدزایی نداشته باشد بخش خصوصی به آن ورود نمی کند به همین جهت دولت باید انگیزه و رغبت در بخش خصوصی ایجاد کرده و مشوق هایی برای این بخش ها در نظر بگیرد.

تا زمانی که بخش خصوصی و سرمایه گذار داخلی و خارجی به پروژه های زیر ساختی ورود نکند نمی توان انتظار داشت که اقتصاد کشور رشد کرده و به سمت صنعتی شدن پیش برویم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.