حذف ارز مبادله ای؛ شعار یا واقعیت؟ ۳۱ خرداد, ۱۳۹۵

امتیازی که ارز مبادله ای برای واردکننده ایجاد می کند این است که قیمت کالای وارداتی را کاهش داده و بازار کالای داخلی را از آن می گیرد، به همین جهت این تفاوت قیمتی افراد را به سمت واردات سوق می دهد.

اقتصادپرس: خبرها حاکی از آن است که ارز مبادله ای در راستای کمک به تولید ملی و رونق واحدهای تولیدی کشور و اقتصاد درون‌زا و برون‌نگر در حال حذف شدن است و آنگونه که از آمار بر می آید کاهش ۲۰ درصدی اختصاص ارز مبادله‌ای به ثبت سفارش در ۷۰ روز نخست سال در این راستا صورت گرفته است.

بر اساس اطلاعیه سازمان توسعه تجارت، از ابتدای امسال تا ۱۰ خرداد استفاده از ارز مبادله‌ای برای ثبت سفارش واردات در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته با کاهش ۲۰ درصدی به ۱۱/۷میلیارد دلار رسید. در مدت مشابه سال گذشته این رقم ۱۴/۵ میلیارد دلار بود.

همچنین به گفته معاون وزیر صنعت، معادن و تجارت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران؛ اختصاص ارز مبادله‌ای برای واردات از ۱۴/۵ میلیارد دلار به ۱۱میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

ولی‌الله افخمی‌راد به سایت اتاق بازرگانی تهران درباره کاهش تخصیص ارز مبادله‌ای گفت: آمار کاهش تخصیص ارز مربوط به ۸۰ روز نخست سال ۹۵ نسبت به ۸۰ روز نخست سال ۹۴ بوده است.

به گفته کارشناسان اوضاع تولید کالای داخلی زمانی بهبود می یابد که از آن حمایت صورت بگیرد و حذف امتیازاتی چون ارز مبادله ای از سبد واردات کالاهایی که در رقابت با محصولات داخلی هستند، در همین راستا است.

امتیازی که ارز مبادله ای برای واردکننده ایجاد می کند این است که قیمت کالای وارداتی را کاهش داده و بازار کالای داخلی را از آن می گیرد، به همین جهت این تفاوت قیمت افراد را به سمت واردات سوق می دهد.

البته نباید فراموش کرد که برای کاهش هزینه، ارتقا و افزایش تولید داخلی باید مواد اولیه، مواد خام و کالاهای اساسی و حتی برخی کالاهای واسطه‌ای که توان تولید آن در داخل وجود ندارد، وارد شده و ارز مبادله‌ای اختصاص یابد.

به هر حال اقتصاد کشور از هر سیاستی که شفافیت ایجاد کرده و در واقع هر گونه رانت و تبعیض را ملغی کند استقبال می کند. به همین جهت قوانین این چنینی باید با دقت صورت بگیرد تا عامل ایجاد فساد نباشد.

به گفته کارشناسان در شرایط فعلی باید به سمت ارز تک نرخی حرکت کنیم که از مولفه‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود و در این راستا باید به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز و حذف ارز مبادله‌ای از فرآیند واردات پیش برویم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.