حکایت ادای نماز روی آسفالت داغ و مصلایی که تجارت‌خانه شد ۳۰ خرداد, ۱۳۹۵

درحالی معاون وزیر راه و شهرسازی سال ۹۲ تاکید کرده بود این وزارتخانه توان اتمام یکساله مصلای امام خمینی (ره) را دارد که پس از گذشت سه سال این پروژه همچنان تکمیل نشده واین مسئله باعث تذکر ائمه جمعه به مسئولان شده است.

اقتصادپرس: محمدجعفر علیزاده رئیس سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی اواخر آذرماه سال ۹۲ در خصوص مصلای امام خمینی (ره) گفته بود:  برنامه زمانبندی ما در این پروژه تابعی از بودجه است. در بحث توانایی‌های فنی پروژه، مهندسین و مشاوران ایرانی کار را انجام می‌دهند و از این لحاظ مشکل خاصی نداریم.

وی با تاکید بر این‌که این توان را داریم که پروژه را یکساله به اتمام برسانیم، تصریح کرد: با توجه به این‌که تابع تامین بودجه هستیم لذا نمی‌توانیم زمانبندی خاصی را برای بهره‌برداری از مصلای امام خمینی اعلام کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: فاز نخست مصلای امام خمینی ۳۰۰ هزار متر مربع مساحت دارد که مهم‌ترین، پیچیده‌ترین و حساس‌ترین سازه‌ها مانند مسجد مرکزی، گنبد اصلی، ایوان بزرگ، مناره‌ها، شبستان مرکزی، شبستان‌های شرق و غرب، ایوان‌های شرق و غرب در این قسمت مرکزی وجود دارد. این ها مجموعه عظیم و ویژه‌ای هستند که تکمیل آنها را در اولویت اول قرار داده‌ایم.

علیزاده با اشاره به این‌که این فاز بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهار کرد: کمیسیون عمران مجلس تیرماه سال‌جاری (۹۲) بازدیدی از این پروژه داشت و در جریان جزئیات امر قرار گرفت.

وی ادامه داد: در بودجه سال آینده ۲۰۰ میلیارد تومان برای مصلا پیشنهاد دادیم که اگر محقق شود می‌توانیم قسمت اول را به پایان برسانیم و فضا را برای برگزاری بسیاری از مراسمات مهیا کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که در مجموع چه میزان اعتبار برای ساخت مصلای امام خمینی نیاز است، اظهار کرد:‌ باید برای قسمت مرکزی برآورد دقیق داشته باشیم اما با توجه به تغییر شدید قیمت‌ها الان حضور ذهن ندارم، اما فکر می‌کنم گزارشی در این زمینه داشته باشیم.

رئیس سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی گفت:‌ در بودجه سال‌جاری ۳۰ میلیارد تومان برای مصلای امام در نظر گرفته شد و برای سال آینده نیز پیشنهاد همان ۲۰۰ میلیارد تومان را داده‌ایم که پیگیر آن هستیم.

علیزاده با یادآوری این‌که شروع عملیات مصلا سال ۷۲ بوده است، گفت:‌ اوایل دهه بحث طرح مسئله و فراخوان از طریق نماز جمعه، تشکیل هیات داوری، بررسی نقشه‌ها و تامین زمین مصلا گذشت، اما عملیات اجرایی این پروژه از سال ۷۲ شروع شد و الان هم شاهد بودیم که در دیدار مقام معظم رهبری ۵۰ هزار بسیجی آمدند. این مسئله نشان می‌دهد که در مصلا فضا داریم.

وی ادامه داد: شبستان مرکزی ۶۰ هزار مترمربع فضای آماده دارد که برای بسیاری از همایش‌ها  و نمایشگاه‌ها مناسب است و آمادگی آنرا داریم نماز جمعه در فصل سرما انجام شود.

به گزارش تسنیم، آیت‌الله موحدی‌کرمانی خطیب نماز جمعه تهران ۲۱ خردادماه امسال با تذکر این‌که متصدیان هرچه زودتر بکوشند تا مصلای تهران برای انجام فریضه نمازجمعه آماده شود، گفت: مصلای امام خمینی برای ادای فریضه نماز است و برای تجارت نیست. من از نمازگزارانی که در چنین روزی روی آسفالت و مقابل آفتاب داغ مستمع خطبه‌ها هستند، خجالت می‌کشم.

وی با بیان اینکه آماده نشدن مصلی ظلم به نمازگزاران و روزه‌دارانی است که زیر آفتاب نماز می‌خوانند، افزود: خداوند از این ظلم به‌سادگی نمی‌گذرد و مسئولان باید تلاش کنند مصلای تهران هرچه سریع‌تر برای طول سال آماده شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرغم افتتاح نمایشگاه شهر آفتاب، همچنان انواع و اقسام نمایشگاه در محل مصلای امام خمینی (ره) برگزار می شود.

خبرنگار تسنیم طی روزهای اخیر تلاش کرد با علیزاده رئیس سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی در خصوص جدیدترین وضعیت ساخت مصلای امام خمینی گفت‌وگو کند که تاکنون این تلاشها بی‌نتیجه مانده است.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *