بررسی اولویت های اقتصادی مجلس دهم ۱۷ خرداد, ۱۳۹۵

مجلس دهم، نباید شأن و جایگاه خود را در نظارت و کنترل امور نظام و دولت، فدای خواست جریان‌های سیاسی کند. مجلس مردمی می تواند در تحقق مطالبات حقیقی جامعه و برآورده ساختن مصالح نظام توفیق یابد.

اقتصادپرس: رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر یکشنبه ۱۷ خرداد با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

معظم له در این دیدار با تأکید بر لزوم حفظ اقتدار، هیبت و جایگاه در رأس امور بودن مجلس شورای اسلامی، به الزامات قانونگذاری خوب در مجلس اشاره کردند و با برشمردن اولویت های کاری مجلس در عرصه های اقتصاد مقاومتی، فرهنگ و سیاستهای داخلی، منطقه ای و بین المللی، فرمودند: مجلس شورای اسلامی باید ضمن دمیدن روح آرامش در کشور، «انقلابی» باشد و در قانونگذاری انقلابی عمل کند و به مواضع خصمانه و مغرضانه امریکا، واکنش نشان دهد و در مقابل سیاستهای استکبار ایستادگی کند.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به موضوع اولویت های کاری مجلس دهم پرداختند و با تأکید بر اینکه «اقتصاد»، یک موضوع اصلی است، افزودند: نمایندگان مجلس، در خصوص عملی شدن اقتصاد مقاومتی بسیار تأثیرگذار هستند زیرا می توانند مسیر اقدامات اقتصادی دولت را در مسیر اقتصاد مقاومتی قرار دهند و همچنین این موضوع را از دولت مطالبه کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تلاش دشمن برای استفاده از حربه اقتصاد به منظور ضربه زدن به نظام اسلامی، فرمودند: اگر چه برخی ناشی گری ها انجام شد و برخی مواضع و صحبت های منفعلانه، دشمن را در استفاده از حربه تحریم، تشجیع کرد اما باید مشکلات اقتصادی به ویژه رکود و اشتغال حل شوند و صِرفِ صحبت، فایده ندارد.

ایشان، حل موضوع رکود و اشتغال از طریق رونق تولید داخلی را از اولویت های اصلی و بسیار مهم در بخش اقتصاد برشمردند و خاطرنشان کردند: خجلت و شرمندگی نظام از بیکاری یک جوان، از خجلت و شرمندگی جوان بیکار در خانواده خود، بیشتر است، بنابراین باید برای حل این مشکل، اقدامات جدی انجام شود.

رهبر انقلاب اسلامی مقابله با قاچاق را یکی دیگر از اولویت های کاری مجلس در موضوع اقتصاد دانستند و فرمودند: قاچاق همچون خنجری به پشت نظام است که مقابله با آن هم آسان نیست اما دولت باید با این پدیده شوم برخورد کند و مجلس نیز پشتوانه این برخورد باشد. حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه به موضوع فرهنگ به عنوان یکی دیگر از اولویت های کاری مجلس دهم اشاره کردند و فرمودند: مسئله اقتصاد، اولویت فوری و کنونی کشور است اما فرهنگ در بلندمدت از اقتصاد نیز مهمتر است.

پیرو سخنان مقام معظم رهبری باید گفت که مجلس دهم وظایف سنگینی برعهده دارد؛ بسیاری ازطرحها و مصوبات برای تبدیل شدن به قانون، در نوبت قرار دارند بعضی از طرحها ضرورت کشورند اما فرصت بررسی این طرح ها پیش نیامده است.

تعامل با دولت در جهت تحقق نرخ رشد ۸ درصدی براساس سند چشم انداز، رفع موانع تولید، ایجاد اشتغال از طریق بهبود فضای کسب و کار و ایجاد فضای مناسب در خصوص جذب سرمایه های خارجی از جمله خواسته های ملت ایران از مجلس دهم است.

مجلس دهم، نباید شأن و جایگاه خود را در نظارت و کنترل امور نظام و دولت، فدای خواست جریان‌های سیاسی کند. مجلس در کنار دولت و همراه قوه اجرائیه باشد اما نباید تلقی وکیل الدوله بودن در جامعه ایجاد شود. مجلس مردمی می تواند در تحقق مطالبات حقیقی جامعه و برآورده ساختن مصالح نظام توفیق یابد.

ضرورت دارد مجلس دهم، در مسیر مبارزه با همه مظاهر فساد، جدی‌تر و قاطعانه‌تر عمل نماید. متاسفانه طی دو دهه اخیر مفاسد زیادی در جامعه گسترش یافته و ریشه دوانده‌اند که نظام اسلامی را با چالش‌های زیادی مواجه ساخته و خواهند کرد.

فساد در عرصه‌های مالی، اداری، بانکی، قضائی، گمرک، واردات و قاچاق کالا و فساد در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی و نابهنجاری‌های اخلاقی، همه و همه مظاهر فساد ناشی از قوانین ناکارآمد و ناکافی است.

مجلس دهم، باید باور عمیق به اقتصاد مقاومتی داشته و نسبت به پویایی، و درون‌زا بودن اقتصاد ملی حساسیت ویژه‌ای داشته باشد.

توجه به تولید، افزایش صادرات، جذب سرمایه های خارجی موجب تقویت اقتصاد شده و پایداری اقتصاد را رقم می زند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.