نشست 169 اوپک بدون تغییر سهمیه ایران برگزار شد ۱۶ خرداد, ۱۳۹۵

اقتصادپرس: نشست ۱۶۹ اوپک که از مدتها قبل اقتصاد دنیا را به خود معطوف کرده بود برگزار شد؛ این نشست که با دو هدف انتخاب دبیرکل جدید و تعیین تکلیف نظام سهمیه بندی اوپک تشکیل شده بود به هدف اول خود دست یافت و تعیین سهمیه‌های جدید تولید نفت را به زمان دیگری موکول کرد.

به گزارش اوپک پیش از آغاز این نشست بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در گفتگو با رسانه ها گفته بود که خواستار افزایش ظرفیت تولید نفت ایران به حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه است و گفت: باید سهم ایران از تولید اوپک به ۱۴.۵ درصد بازگردد.

البته در پایان این جلسه تغییری در نظام سهمیه بندی اوپک ایجاد نشد و آنگونه که محمد بن صالح الساده وزیر صنعت و انرژی قطر و رئیس دوره ای اوپک در نشست خبری پایان جلسه، گفت: امکان دارد در آینده سهمیه بندی اتفاق بیفتد اما الان فضا برای این کار مساعد نیست.

در این جلسه ریاست عبدالله سالم البدری به اتمام رسید و دبیرکلی اوپک دوباره به یک کشور آفریقایی یعنی نیجریه رسید؛ محمد بارکیندو کاندیدای نیجریه در رقابت با کاندیدای ونزوئلا و اندونزی به ریاست اوپک رسید.
بارکیندو ریاست شرکت ملی نفت نیجریه را در کارنامه دارد و همچنین در سال ٢٠٠۶ به عنوان دبیر کل موقت اوپک انتخاب شده بود.

همچنین در این نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پس از بررسی درخواست عضویت دوباره گابن در این سازمان، رای دادند که این کشور آفریقایی از یکم ژوئیه سال ٢٠١۶ میلادی (جمعه، ١١ تیرماه) به اوپک پیوسته و عضو چهاردهم آن باشد.

بلومبرگ پیشتر گزارش داده بود که خالدالفالح وزیر نفت جدید عربستان، نخستین وزیری بود که به وین رسیده و بدون اعتنا به رسانه ها از در پشتی وارد هتل شده است؛ دلیل برخورد سرد او با خبرنگاران نیز امکان تاثیر سخنانش بر نشست اوپک بوده است .

بلومبرگ احتمال داده بود ورود زودهنگام وزیر صعودی به وین به دلیل ترمیم روابط خود با سایر اعضای اوپک بوده است، همچنین عربستان به کشورهای منطقه اطمینان خواهد داد که نفت بیشتری روانه بازار نمی‌کند؛ البته این اطلاعات بلومبرگ توسط مراجع رسمی تایید نشده بودند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.