طلای جهانی به پایین 1200 دلار سقوط کرد ۱۰ خرداد, ۱۳۹۵

طلا روز دوشنبه برای نخستین بار در بیش از سه ماه گذشته تحت تاثیر صعود ارزش دلار و افزایش نرخهای بهره آمریکا در ماه آینده، به پایین ۱۲۰۰ دلار سقوط کرد.

اقتصاد پرس: هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۸ درصد کاهش یافت و به ۱۲۰۲٫۸۰ دلار رسید در حالیکه در ابتدای معاملات به ۱۹۹٫۶۰ دلار سقوط کرد.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در اوت ۱۱٫۹۰ دلار یا ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۱۲۰۴٫۸۰ دلار رسید. معاملات این بازار روز جمعه ۶٫۶۰ دلار یا ۰٫۵ درصد کاهش یافت و در ۱۲۱۳٫۸۰ دلار بسته شد.

طلا هفته گذشته بیش از ۳۹ دلار یا ۳٫۱ درصد کاهش قیمت داشت که چهارمین کاهش هفتگی متوالی و بزرگترین کاهش قیمت هفتگی در شش ماه گذشته بود.

دلار آمریکا که از سخنرانی روز جمعه رییس بانک مرکزی آمریکا تحت حمایت قرار گرفته است، روز دوشنبه برای نخستین بار از در یک ماه گذشته به بالای ۱۱۱ ین صعود کرد.

بر اساس گزارش رویترز، جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا روز جمعه در دانشگاه هاروارد اظهار کرد اگر رشد اقتصاد و بازار کار ادامه پیدا کند، افزایش نرخهای بهره در ماه‌های آینده مناسب خواهد بود. طلا از زمانی که دورنمای افزایش قریب الوقوع نرخهای بهره مطرح شده است، تحت فشار فروش قرار گرفته و کاهش چشمگیری پیدا کرده است. بالا رفتن نرخهای بهره به جذابیت سرمایه گذاری طلا لطمه خواهد زد و رقابت این فلز را که دارایی بدون بازده است با دارایی‌های رقیب مانند سهام و اوراق قرضه دشوار می‌کند.

در میان سایر فلزات ارزشمند، نقره و پلاتین به پایین‌ترین قیمت در هفت هفته اخیر سقوط کردند. هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱٫۵ درصد کاهش یافت و به ۱۵٫۹۸ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۹۶۴ دلار معامله شد و هر اونس پالادیم حداکثر ۱٫۳ درصد کاهش یافت و به ۵۲۹٫۵۰ دلار نزول کرد.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.