ایجاد ظرفیت ۱۲۰ ترابیتی برای شبکه ملی اطلاعات ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵

محمود خسروی با افزایش بالغ بر ۵۰۰ درصدی ظرفیت پهنای باند کشور از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم از شرکت ارتباطات زیرساخت رفت و مأموریت توسعه زیرساخت تا تحقق زیرساخت ۱۲۰ ترابیتی برای شبکه ملی اطلاعات به آذری جهرمی جوان سپرده شد.

اقتصاد پرس: روز گذشته خبر انتصاب محمد جواد آذری جهرمی به عنوان معاون وزیر ارتباطات، رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت هم‌زمان با بازنشستگی محمود خسروی –مدیر عامل سابق این شرکت دولتی- رسانه‌ای و سکان هدایت این شرکت دولتی به وی که جوان‌ترین مدیر ارشد حوزه ICT است، واگذار شد.

محمود خسروی در بخشی از متن تقاضای بازنشستگی خود نوشته که بعد از ۳۵ سال خدمات بی‌وقفه در جای جای ایران و در شرایط جنگ و صلح، سازندگی و تحریم وقت آن است که سکان کلیدی‌ترین شرکت ارتباطی ایران به دست جوان‌ترها سپرده شود.

وی قریب سه دهه از عمر خود را در صنعت ICT کشور سپری کرد و در سال ۱۳۸۹ به شرکت ارتباطات زیرساخت رفت.

با این حال طبق اسناد بالادستی و همچنین برنامه‌های کلان وزارت ارتباطات، افزایش ظرفیت پهنای باند زیرساخت شبکه ملی اطلاعات از مهم‌ترین وظایف این شرکت دولتی به حساب می‌آید که دولت در نظر دارد تا پایان سال ۱۳۹۹ ظرفیت مذکور را به ۱۲۰ ترابیت بر ثانیه برساند.

در حالیکه ظرفیت این بخش تا پایان سال ۱۳۹۳ حدود ۱٫۵ ترابیت بر ثانیه بوده اما قرار است با شش راهبرد اصلی به ۸۰ برابر افزایش یابد.

شورای برنامه‌ریزی ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش راهبردهای رسیدن به این هدف در طرحی که به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ارسال کرده، گفته است که افزایش سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی دولت با رویکرد غیرانتفاعی به جهت کاهش هزینه‌های ملی یکی از راهکارهای در نظر گرفته شده برای رسیدن به این هدف است.

استفاده حداکثری از ظرفیت بخش‌های خصوصی و نهادهای عمومی غیردولتی و جذب سرمایه‌گذاری مشترک خارجی در توسعه شبکه‌های دسترسی بخش دیگری از راهبردهای تشریح شده برای رسیدن به این میزان ظرفیت زیرساختی است.

استفاده اقتصادی از منابع حیاتی بخش ICT نظیر فرکانس و دامنه اینترنتی، مقرون به صرفه نمودن دسترسی به شبکه پهن باند متناسب با درآمد سرانه و ارتقاء نظام‌ها و زیرساخت‌های تنظیم مقرراتی و نظارتی بخش ICT بخش دیگری از روندهای دستیابی به این هدف مطرح شده است.

طبق برنامه‌ریزی این شورا ۸۰ درصد خانوارها در پایان سال ۱۳۹۹ باید به شبکه باند پهن متصل شوند و سرعت دسترسی هر مشترک حداقل ۲۰ مگابیت بر ثانیه باشد.

طبق آمار ارائه شده تنها ۴۴٫۷۳ درصد از خانوارها توانسته‌اند تا پایان سال ۹۳ به شبکه باند پهن متصل شوند که سرعت دسترسی هر مشترک نیز ۰٫۲۵۶ مگابیت بر ثانیه بوده است.

برنامه‌ریزی‌های انجام شده می‌گوید که طی پنج سال (از سال ۹۵ تا ۹۹) باید به ترتیب ۵۵، ۶۰، ۶۵، ۷۰ و ۸۰ درصد از خانوارها به باند پهن متصل شوند و سرعت دسترسی مشترکان به شبکه نیز طی این سال‌ها ۴، ۸، ۱۶، ۱۸ و ۲۰ مگابیت بر ثانیه باشد.

با توجه به اینکه خسروی در این دولت توانست ظرفیت پهنای باند کشور را از ۶۲۰ گیگابیت بر ثانیه به چهار ترابیت برساند، باقی مأموریت در راستای ایجاد ظرفیت ۱۲۰ ترابیتی برای زیرساخت شبکه ملی اطلاعات بر عهده آذری جهرمی گذاشته شد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.