ورود پرتقال های خارجی،درست در زمان برداشت محصول ۲۳ شهریور, ۱۳۹۵

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس با بیان اینکه با وجود مازاد تولید پرتقال ،نباید شاهد حضور پرتقال های خارجی در کشور باشیم،گفت: یخ زدن مرکبات درفصل سرما نتیجه عدم امکانات بهینه نگهداری است.

اقتصاد پرس: عبدالله رضیان درباره وضعیت تولید مرکبات در کشور،گفت: مدیریت در صادرات به نحو مطلوب در این عرصه وجود ندارد؛ عموما در فصل عرضه محصول به بازار مشکلاتی نظیر نوسان  قیمت ایجاد می شود و در نتیجه  ضررهای هنگفتی ایجاد می شود.

رضیان با بیان اینکه عدم امکانات ذخیره سازی مرکبات را با مشکل روبرو می کند، گفت: متاسفانه در فصل سرما ما شاهد یخ زدن مرکبات هستیم؛ زیرا نگهداری محصول در این راستا با رعایت  استانداردهای بین المللی ایجاد نمی شود.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی افزود: بسیاری از جوانان در این حوزه انتخابیه در راستای تولید مرکبات فعالیت می کنند و این درحالی است که باید با حمایت از  تولید و افزایش امکانات ذخیره سازی و انبارداری برای حمایت از صنعت کشاورزی دراین عرصه اقدامات بهینه ای اتخاذ شود.

وی ادامه داد: متاسفانه بحث سورتینگ و بسته بندی در مرکبات به نحو  اصولی  وجود ندارد  و در نتیجه محصولی که در بازار ارائه می شود برای مصرف کننده جذابیت ندارد؛بنابراین باید وزارت خانه های کشاورزی و صنایع معادن در راستای ساماندهی  وضعیت مرکبات اقدامات اصولی را تدارک ببینند.

نماینده مردم قائمشهر،سوادکوه و جویبار درمجلس،افزود:یکی از مشکلات اصلی ما اجازه واردکردن مرکبات دقیقا در زمانی که  محصول کشاورز وارد بازار می شود و این درحالی است که ما چرا باید در شرایطی که در زمینه  تولید پرتقال نه تنها خودکفا هستیم بلکه مازاد تولید نیز داریم؛شاهد ورود پرتقال های خارجی به کشور باشیم.

عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس با بیان اینکه تولید مرکبات در کل  کشور ۴ و نیم میلیون تن است، اما مصرف مرکبات در کشور ما بین  ۲الی دو نیم میلیون تن است، یادآورشد: با این اوصاف  مازاد تولید  مرکبات داریم، اما متاسفانه تکلیف مازاد  تولید مشخص نیست و ازهمین رو صادرات مرکبات بسیار دراین عرصه ناچیز است.

منبع:میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *