انرژی های تجدید پذیر سوختهای فسیلی را از رونق می اندازد ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵

اقتصادپرس: توسعه همه جانبه و شبانه روزی در مزیت خدادای کشور که همان منابع نفت و گاز است از اهمیت بسزایی در اقتصاد کشور برخوردار است چرا که در صورت بهره برداری کامل از میدان های نفت و گاز درآمدهای سالانه سرشاری نصیب کشور می شود که می تواند در بخش های مختلف سرمایه گذاری شود.

 البته برای تحقق این امر پیش از هر توسعه ای باید ساختارها و سیاستهای اقتصادی در دولت به صورت استاندارد و نظام مند شکل بگیرید در غیر این صورت نمی توان شاهد بهره وری اقتصاد با درآمدهای میادین نفتی بود.

متاسفانه طی دهه های گذشته به دلیل نبود سیاستها و ساختارهای اقتصادی، ایران نتواسته آن طوری که باید و شاید در بخشهای ارزش آفرین سرمایه گذاری کند.

یک دهه پیش خودروهای برقی با سرعت نهایت ۴۰ کیلومتر هر ۸ ساعت باید شارژ می شدند، امروز فناوری به حدی رسیده است که همان خودروها به سرعت بیش از ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می تواند بیش از ۷۰۰ کیلومتر را بدون شارژ مجدد طی کنند، این موضوع حکایت از سرعت جایگزینی انرژی های جدید به جای سوخت های فسیلی مثل نفت و گاز دارد.

با تولید انبوه وسایل و تجهیزاتی که با انرژی های تجدید پذیر و جدید کار می کنند، قیمت تمام شده این تجهیزات به شدت کاهش می یابد و این به معنی از رونق افتادن تجهیزات و خودروهای با سوخت فسیلی است.

طی یک دهه آینده بشر به شدت به سمت استفاده از انرژی های تجدید پذیر همچون انرژی خورشیدی خواهد رفت، فراموش نکنیم که هم اکنون میلیاردها تن زغال سنگ در کشورهای اروپایی به دلیل هزینه بالای استخراج و ایجاد آلودگی بدون استفاده باقی مانده است و ممکن است این اتفاق برای منابع نفتی ما نیز رخ دهد.

کشور عربستان و روسیه با کاهش جهانی قیمت نفت بیشترین ضرر را در بین تولید کنندگان نفت می بینند، سرعت این کشورها برای عرضه نفت خود به بازار به این دلیل است که آنها پیش بینی می کنند که منابع نفتیشان زیر زمین به دلیل عدم استفاده، خواهد ماند، از این رو ما هرچه بیشتر و سریعتر در منابع هیدروکربوری خود سرمایه گذاری کنیم، از منابع نفتی خود بیشتر سود برده ایم، در این میان نباید نگران مسائل تولید صیانتی از مخازن مشترک باشیم، زیرا بهتر است از منابع بدست آمده تولید نفت و گاز برای نسلهای آینده در زمینه فناوریهای جدید در زمینه انرژی های نو سرمایه گذاری کنیم.

یادداشت وارده-جمشید پژیان کارشناس ارشد اقتصاددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *