تهدید میوه های قاچاق درکمین سلامتی مردم ۱۸ شهریور, ۱۳۹۵

قائم‌مقام سازمان حفظ نباتات کشور ورود قاچاق و خطرات آلودگی نباتی و انسانی توزیع این میوه‌ها را دلایلی کافی برای امحای آن دانست.

اقتصاد پرس: احمد کلاه‌‌مال‌همدانی کارشناس پژوهش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رابطه با برخورد باکالاهای کشف شده قاچاق گفت: عده‌ای بر این باورند که کالاهای قاچاق می‌بایست دوباره به چرخه مبادلات بازگردد به گونه ای که با فروش آن درآمد جدیدی برای دولت فراهم شود و یا این اقلام را بین اقشار نیازمند  توزیع کنند.

وی در ادامه افزود: عده ای دیگر معتقدند که در یک چرخه قانونی باید نسبت به انهدام کالاهای مکشوفه اقدام کرد تا از ورود آن به بازار  ممانعت به عمل آید .

کلاه‌مال‌همدانی تصریح کرد: اما تاپیش از این در ایران، روال کلی درباره فروش کالاهای قاچاق مکشوفه بدینگونه بود که اقلام مذکور در اختیار «سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی» قرار می گرفت و این سازمان بخشی از آن‌ها را براساس ضوابطی مشخص و اخذ مجوزهای لازم به فروش می‌رساند که باتصویب آیین نامه جدید ستاد مبارزه باقاچاق کالا وارز قرار براین شد که تمامی کالاهای مکشوفه بدون درنظر گرفتن نوع آن معدوم شود.

وی اذعان داشت: تازه‌ترین اتفاقی که در این حوزه به وقوع پیوسته، انهدام میوه‌های قاچاق بوده که انتقاد نسبت به امحای میوه‌های قاچاق در حالی بالا گرفت که قائم‌مقام سازمان حفظ نباتات کشور ورود قاچاق و خطرات آلودگی نباتی و انسانی توزیع این میوه‌ها را دلایلی کافی برای امحای آن دانست چرا که درصورت انجام آزمایش‌های لازم و اطمینان از سلامت محصول آنقدر اهمیت دارد که اگر حتی یک میوه در میان محموله‌های قاچاق به‌ عمد آلوده شود و بین مردم توزیع شود،سلامتی افراد و باغات کشور به مخاطره می افتد.

منبع:باشگاه خبرنگاراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.