تسهیلات خرید برای بهره برداری انتخاباتی ۱۴ شهریور, ۱۳۹۵

منتقدان عرضه کارت های اعتباری معتقدند که تاثیر این کارتها موقتی بوده و در کوتاه مدت می تواند آمار اقتصادی کشور را مثبت کند و آنچه که باعث شده دولت ارائه این کارتهای اعتباری را در دستور کار قرار بدهد نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری و بهره برداری از ارائه این تسهیلات است.

اقتصادپرس: دولت برای رکودزدایی از اقتصاد کشور به شیوه تحریک تقاضا روی آورده و در این راستا در دو دوره زمانی کارت‌های اعتباری را در سطح کشور توزیع کرده است.

حالا سومین دوره توزیع کارت های اعتباری با اعتبار بیشتر و مکانیسمی متفاوت‌تر در دستور کار قرار گرفته و دولت امیدوار است تا در دوره جدید، استفاده از کارت‌های اعتباری نسبت به کارتهای قبلی از استقبال بیشتری برخوردار بوده و بتواند تقاضا را تحریک کند.

اما رکود حاکم بر اقتصاد ایران عمیق تر از آن است که این روش به تنهایی بتواند موفق عمل کرده و گزینه مناسبی برای تحریک تقاضا و ایجاد رونق باشد. چرا که اقتصاد کشور در حال حاضر فقط از طرف تقاضا دچار مشکل نیست و طرف عرضه نیز با اشکالات بسیاری مواجه است که موفقیت کارت های اعتباری جدید را زیر سوال می برد.

از سوی دیگر نباید فراموش کرد که عرضه این کارتها بدهی به سیستم بانکی را افزایش داده و خود می تواند منشا مشکلات اقتصادی جدید در کشور باشد، به خصوص اینکه ساز و کار بهره برداری از این کارتها به روشنی اعلام نشده و مکانیسم آن دقیقا معلوم نیست.

منتقدان عرضه این کارت های اعتباری معتقدند که تاثیر این کارتها موقتی بوده و در کوتاه مدت می تواند آمار اقتصادی کشور را مثبت کند و در بلند مدت آثار سویی برای سیستم پولی و مالی کشور خواهد داشت و آنچه که باعث شده دولت ارائه این کارتهای اعتباری را در دستور کار قرار بدهد نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری و بهره برداری از ارائه این تسهیلات است.

از سوی دیگر به نظر می رسد در مورد اعتبارسنجی مصرف‌کنندگان هم کار کارشناسی دقیق صورت نگرفته و مشخص نیست که با این روش توزیع کارت‌ها، باز پرداخت این تسهیلات مشکلات جانبی برای اقتصاد ایجاد می کند یا نه؟ چرا که در ارائه کارت‌های اعتباری باید درآمد، حقوق و نحوه عملکرد دریافت و پرداخت افراد در گذشته بررسی شود و این اطمینان حاصل شود که بازپرداخت این اعتبارات در زمان درست صورت می گیرد و بدهی معوق بانکها بیش از این افزایش نمی یابد.

به گفته کارشناسان توزیع کارت های اعتباری خرید در بهترین حالت تنها قادر است موجودی بسیار بالای انبارها را تعدیل کند و در ایجاد تولید و اشتغال نقشی ندارد و تا زمانی که تولید و اشتغال ایجاد نشود نمی توان به خروج از رکود امیدوار بود.

از سوی دیگر اگر افزایش تقاضا به یکباره بیشتر شود به دلیل ضعف‌ در تولید و طرف عرضه، تحریک تقاضا باعث افزایش قیمت‌ها و به تبع آن افزایش واردات برای پاسخگویی به تقاضا خواهد بود که اثرات تورمی به اقتصاد کشور تحمیل می کند. به همین جهت دولت باید همزمان بخش عرضه را نیز تحریک کند تا در آینده شاهد گسترش واردات و افزایش قیمت‌ها نباشیم.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *