کنایه متقاضیان مسکن مهر؛ همه چیز را دادیم اما چیزی نگرفتیم ۱۳ شهریور, ۱۳۹۵

متقاضیان مسکن مهر در واکنش به اظهارات وزیر راه و معاون وی مبنی بر اینکه “دولت به متقاضیان مسکن مهر توجه دارد” این طرح را به برجام تشبیه کردند و گفتند: برای مسکن مهر همه چیز را دادیم ولی چیزی به دست نیاوردیم.

قتصاد پرس: وزیر راه و شهرسازی در حالی وارد چهارمین سال حضورش در طبقه پانزدهم ساختمان دادمان شد که هنوز پیکان تند انتقاد را به‌سمت مسکن مهر نشانه رفته و دست‌بردار این طرح نیست.

عباس آخوندی در جدیدترین حمله‌ای که به مسکن مهر داشته آن را مغایر با حرمت انسانی دانسته و گفته است: «در مسکن مهر به بستر فرهنگی و اجتماعی و حرمت انسانی افراد توجه چندانی نشده و به‌نوعی با نگاه کالاگرایانه به انسان دارای حرمت نفسانی مواجه هستیم… این تصور که ۱۰۰ هزار نفر را در جایی که فاقد سابقه ساخت‌و‌ساز بسیار و بدون زیرساخت‌های لازم فرهنگی و اجتماعی است جای دهیم نگاهی کالاگرایانه به انسان‌هایی است که دارای تعلق و حرمت نفسانی هستند و می‌توان گفت طرح مسکن مهر بزرگترین مداخله دولتی در امر مسکن خانوارهای ایرانی بوده که سابقه نداشته است. واحدهای مسکن مهر معماری خوبی ندارند و حتی یک واحد مسکن مهر نمونه معماری ایرانی و اسلامی نیست. در دولت یازدهم به خریداران مسکن مهر توجه داریم و تا آخرین واحد باقی‌مانده را نیز تحویل می‌دهیم».

در ادامه نوبت به معاون وی در شرکت عمران شهرهای جدید رسید. نریمان در مراسم افتتاح ۸۰۰۰ مسکن مهر پرند سؤال عجیبی را با این مضمون “آیا به مسکن مهر بی‌توجهی شده است؟” از حضار (مدیران زیردستی خود) پرسید.

در روزهایی که مسئولان وزارت راه و شهرسازی علاوه بر تشدید انتقادات به مسکن مهر رویه فرافکنی را در پیش گرفته‌اند، شماری از متقاضیان مسکن مهر با انتقاد از بدعهدی دولت یازدهم به اظهارات آنها واکنش نشان داده و وعده‌های داده‌شده دراین‌باره را گوشزد کردند.  مردم هم به‌ادعای وزیر راه در خصوص توجه دولت یازدهم به خریداران (متقاضیان) مسکن مهر و هم پرسش معاون آخوندی پاسخ دادند.

نظر تعدادی از کابران خبرگزاری تسنیم در ادامه می‌آید؛

یوسفی: مردم در رفتارشان با مسکن مهر بسیار صادق و راستگو بودند اما رفتار مسئولین مسکن مهر با مردم پر از ابهام و خلف وعده‌های مکرر بوده . ۱٫ طبق قرارداد اولیه مابین دولت و مردم آورده متقاضی‌ها چندین ساله کامل هستش و طبق قانون شما نمی‌تونید مبلغ اضافه‌تری درخواست کنید ۲٫ اگر ما وامی در دولت قبل می‌گرفتیم در دولت جدید نیازی به بازپرداخت نبود که شما تعهد دولت قبلی رو نمی‌پذیرید ۳٫ شما نسبت به حقوق و دریافتی خودتان فکر می‌کنید افزایش پرداخت راحت است، طبق حقوق وزارت کار نون خوردن هم سخت است چه برسد به افزایش آورده.

مسعود: با سلام، آنهایی که آورده تکمیل دارن چرا کاری نمی‌کنید؟ چه اعتمادی هست که اگر بقیه تکمیل کنند باز هم تحویل نباشه؟ خسته شدیم ۱۸ ماه شده ۵ سال.

محمدرحیم چراغی: از سؤال عمومی در مورد عملکرد بانک مسکن با آورده‌های واریزی متقاضیان که با زحمات به مبلغ اعلامی از شرکت عمران انجام گرفته و حداکثری مبلغ سالها در اختیار آن بانک قرار داشته و در قالب عملیات بانکی وام، سرمایه گذاری و… درآمدسازی داشته، چه حساب و درآمدی به متقاضیان تعلق می‌گیرد تا هزینه ناخواسته به خریدار کمتر صدمات مادی و معنوی وارد کند.

بخشی: مگر واحدهای فاز ۳ که در دولت قبل تحویل داده شده‌اند با امکاناتی غیر از این تحویل شده‌اند. تأخیر در اتمام پروژه به‌دلیل عدم تکمیل آورده متقاضیان هم نخ‌نما و قدیمی است. قاطبه متقاضیان مبالغی بیش از آنچه وعده بود واریز کرده‌اند. چرا جناب آخوندی وزیر محترم حتی یک بار هم قدم‌رنجه نکردند بر بی‌مهری مسکن مهر نظارت نکردند. همه می‌دانیم همین چند مصاحبه و وعده و وعید برای انتخابات پیش رو است و بعد از چهار سال دیگر انتظار.

دروغگو: بابا، به چه‌زبانی بگویم من در زون افتتاح هستم آورده خودم هم را تکمیل کردم کارت قسط هم گرفتم نامه تحویل هم گرفتم ولی از تحویل واحد خبری نیست چون نه آب و برق و گاز دارد و نه حیاط و محوطه اتاق تأسیسات و کنتور و مخزن و پمپ آب هیچ کدام آماده نصب نیست.

محمود خسروشاهی: با عرض سلام و خسته نباشید. خواستم بپرسم تکلیف جریمه دیرکرد تحویل ملک که در هنگام عقد قراردادهای مسکن مهر پردیس اعلام داشتند که زمان تحویل ۱۷ ماه پس از واریز و اگر تحویل نشد جریمه دیرکرد تعلق می‌گیرد، چه‌کسی باید این جریمه را بپردازد، پیمانکار یا شرکت پردیس؟

جعفری: ۴ سال است منتظریم که این خانه‌ها را تحویل بدهند، تو را خدا، به خدایی که قبول دارید زندگی‌ام از هم پاشیده دیگر نمی‌توانم تحمل کنم تمام دار و ندارم را برای مسکن مهر داده‌ام.

بهنام: لطفاً تکلیف مسکن مهری‌ها را مشخص کنید. ۵ سال از دریافت پولمان می‌گذرد ولی متأسفانه هیچ خبری نیست.

ناامید: از سال ۹۱ مبلغ ۳۷ میلیون به حساب مسکن مهر فاز ۸ پردیس پول واریز کردم با اینکه آورده‌ام تکمیله هنوز انتخاب واحدم نداشتم. مسکن مهر دقیقاً ۴ ساله که هیچ پیشرفتی نداشته و هرچه در این چهار سال انتظار کشیدیم بی‌فایده بود. متأسفانه دولت بی‌تدبیر در اوج جابه‌جایی مستأجران (یعنی تابستان) سود بانکی را کم کرد تا قشر ضعیف عملاً آواره کوچه‌ها و خیابان شوند. ناامیدی موج می‌زند، اما هیچ‌وقت در روی یک پاشنه نمی‌چرخد… .

ناشناس: سه سال است که آورده خود را تماماً پرداخت کرده‌ایم اما خبری از تحویل مسکن مهر نیست. قصه ما و دولت مشابه رابطه ایران و آمریکا تو برجام شده! ما همه چیزمان را دادیم اما دولت بدعهدی می‌کند و دائماً دبه در می‌آورد و مسکن مهر را تحویل نمی‌دهد.

الهام: سلام و عرض ادب. ۴ سال پیش اعلام کردند هر کس زودتر واریزی داشته باشد اولویت تحویل است. به‌جرئت می‌توانم بگویم یکی از افرادی هستم که اولین واریزی را داشتم، الآن ۱۲ ماهه دارم قسط خانه‌ای را پرداخت می‌کنم که حتی یک بار هم آن را ندیده‌ام. کجای این عدالت است؟ ۴ ساله ما را به‌بازی گرفته‌اند، عرصه زندگی برایمان خیلی سخت شده، لطفاً لطفاً لطفاً یکی به فریاد ما برسد. سواره از پیاده خبر ندارد و سیر از گرسنه. مطمئناً نمی‌توانند درک کنند در این ۴ سال با چه بدبختی پول جور کردیم برای این مسکن بی‌مهر.

متقاضی مسکن مهر: اکثر متقاضیان، از جمله خودم، نه‌تنها ۴ سال پیش آورده را تکمیل کرده‌ایم بلکه یکی دوبار هم افزایش قیمت دادند که آن را هم پرداخت کردیم. به‌جای این حرف‌ها خانه‌هایمان را تحویل بدهید.

ناهید: با سلام و تشکر از خبرگزاری تسنیم، اکثر متقاضیان مسکن مهر پردیس آورده اعلام شده از طرف شرکت عمران را واریز کرده‌اند اما با گذشت سه سال از انتخاب واحد هنوز خبری از تحویل واحدها نیست و هر روز شاهد به تعویق انداختن تحویل هستیم.

معصومه کتابفروش: با سلام، از سال ۹۱ تا امروز همه داروندارم را صرف هزینه‌های مسکن مهر کردم برای واریزی‌ها به این امید که بتوانم از این راه خانه‌دار شوم… که برای من به‌عنوان سرپرست خانوار خیلی مشکل بود …الآن هم درگیر اجاره‌خانه و صاحب‌خانه هستم و مشکلاتم زیاد است. لطفاً مسکن‌های مهر را تحویل دهید، ما را مورد بی‌مهری قرار ندهید.

رامین نوایی: با سلام به خبرگزاری خوب تسنیم. دولت در این ۳ سال کاری با متقاضیان کرده که اطمینان به‌طور کل از بین رفته، لطفاً برای برگرداندن اطمینان حسن نیت خود را نشان دهید وگرنه متقاضیان هیچ پول اضافه‌ای پرداخت نخواهند کرد، شما می‌توانید حسن نیت خود را با برداشتن سود مشارکت و اعلام قیمت منصفانه واحدهای فاز ۵ و ۸ به ما نشان دهید. و من الله توفیق … .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.