ورود دولت به حوزه سرمایه گذاری مسکن؛ اری؟ خیر؟ ۲ شهریور, ۱۳۹۵

آنچه که واضح است دولت در این حوزه باید تسهیلاتی در اختیار مردم قرار بدهد که توان بازپرداخت آن را داشته باشند تا به این وسیله به افزایش حجم معاملات مسکن کمک کند.

اقتصادپرس: سیاست گذاری در حوزه مسکن در شرایطی بر عهده دولت قرار دارد که دولت تنها ۳ درصد از حجم سرمایه گذاری در حوزه مسکن را بر عهده گرفته و عمده بار سرمایه گذاری بر دوش بخش خصوصی است.

در عین حال بخش خصوصی نیز در سالهای اخیر کمرنگ تر شده و آمار گواه از آن دارد که سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه مسکن در سه ماهه سوم سال ۹۴ در ساختمان‌های شروع شده، نیمه تمام و تمام شده نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ به‌شدت افت کرده و حتی منفی شده است.

در این شرایط نسبت عرضه و تقاضا بیش از این به هم ریخته و انباشت تقاضا سبب آشفتگی در بازار مسکن شده و می تواند مشکلات بیشتری به این حوزه تحمیل کند.

در مورد تصدی گری دولت در حوزه مسکن نظرات مختلفی وجود دارد برخی موافق ساخت و عرضه مسکن توسط دولت هستند و معتقدند تجربه ساخت مسکن سازمانی و مسکن استیجاری باید تکرار شود و برخی تجربه دولت در این زمینه را ناموفق ارزیابی کرده و معتقدند که دولت باید فضا را برای نقش پر رنگ بخش خصوصی باز کند؛

شاهد آنها بر این ادعا ساخت حدود ۴۰۰هزار واحد مسکونی در دولت نهم و دهم است که ۲۵۰هزار واحد آن مربوط به مسکن مهر بوده و نشان از آن دارد که سرمایه گذاری مستقیم دولت در این طرح ها موفق نیست به همین جهت دولت باید با ارائه تسهیلات، زمین و ایجاد زیر ساختها فضا را برای بخش خصوصی مهیا کند.

در مقابل موافقان ورود دولت به حوزه ساخت و ساز معتقدند نیاز نیست صفر تا ۱۰۰ ساخت مسکن در دست دولت باشد. دولت می تواند زمین و تسهیلات ارزان در اختیار مردم و بخش خصوصی قرار داده و در بخش مسکن مستضعفان مستقیم ورود کند و برای دهک های پایین جامعه مسکن ارزان فراهم کند.

آنچه که واضح است دولت در این حوزه باید تسهیلاتی در اختیار مردم قرار بدهد که توان بازپرداخت آن را داشته باشند تا به این وسیله به افزایش حجم معاملات مسکن کمک کند.

دولت باید با سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مالی سیاست کلان در این بخش را پیش برده و به قدرت خرید افراد کم درآمد توجه کند.

کارشناسان موافق و مخالف دخالت دولت در حوزه مسکن، متفق القول مدعی اند که دولت باید سرمایه گذاری غیر مستقیم در حوزه مسکن را در دستور کار قرار داده و با تامین زمین، ارائه تسهیلات و تامین یارانه این بخش پیشران بخش مسکن باشد، دولت همچنین باید با حمایت از صنایع وابسته به بخش مسکن بهسازی در حوزه مسکن را به اجرا درآورد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *