بانوی آهنین آلمان روسیه را ناامید کرد ۳۰ مرداد, ۱۳۹۵

روسیه که تحریم های نسبتا گسترده اتحادیه اروپا و آمریکا را تحمل می کند با موضع سخت اخیر آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دریافت که امیدها برای لغو تدریجی محدودیت های اقتصادی ضد روسی بیشتر در حال رنگ باختن است.

اقتصادپرس: ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴ تاکنون هر شش ماه یکبار تحریم های نسبتا سنگینی را علیه اقتصاد روسیه با اتهام «دست داشتن در ناآرامی های اوکراین» تمدید می کنند و به تاکید های پیاپی مسکو نیز که این اقدام ها را زیان دو سویه می خواند، توجهی ندارند.
اما در تحولی جدید، اکنون آلمان اندک اندک جای انگلیس را در اتحادیه اروپا می گیرد که از مدافعان سرسخت ادامه و حتی تشدید تحریم ها هست.
رسانه های روسی به نقل از مرکل صدراعظم آلمان نوشته اند که وی روز چهارشنبه با تغییر تحریمی مثبت در باره روسیه مخالفت و تاکید کرده اتفاقی رخ نداده است تا معیاری برای تصمیم گیری جدید باشد.
از دیگر سو، در حالیکه مسکو در جمع اعضای تاثیرگذار اتحادیه اروپا پس از رم بهترین روابط (هر چند سرد) را با برلین داشت، اما اظهارات اخیر فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در شهر یکاترینبورگ روسیه نشان داد، اعضای کابینه مرکل نیز مانند وی هر روز بیشتر موضع ضد روسی می گیرند.
اشتاین مایر که نسبت به بسیاری از همتایان اروپایی خود موضعی نرم تر در برابر مسکو بویژه در باره تحریم ها داشت، در سفر اخیر به روسیه مواضعی متفاوت نشان داد که با توجه به دیدگاه اخیر مرکل نشان می دهد، افق پیش روی مسکو بهتر از گذشته نخواهد بود.
وزیر خارجه آلمان در دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسی خود مواضعی سخت تر از همیشه و حتی مانند واشنگتن و لندن علیه مسکو اتخاذ کرد.
اشتاین مایر گفت با اینکه روابط آلمان و روسیه دچار بحران است، اما برلین می خواهد مذاکرات با مسکو ادامه یابد.
وی با این تاکید که بحران در روابط مسکو و برلین هنوز بر طرف نشده است، افزود: دو کشور نباید از یکدیگر روی برتابند، بلکه باید به گفت و گوهای دوجانبه ادامه دهند.
وی افزود: آلمان و روسیه باید از سوء تفاهم ها و اختلاف ها در مسائل امنیتی بپرهیزند، زیرا علت سردی روابط دو کشور حوادث پیرامون منطقه کریمه و شرق اوکراین بوده است.
اشتاین مایر که کشورش یکی از اعضای اردوگاه حامیان گروه های مسلح و تروریستی فعال در سوریه است، همچنین اقدام های روسیه و عملیات نیروی هوافضای این کشور علیه تروریست ها را مداخله جویانه خواند و گفت: این رویکرد برای غرب نا منتظره بود.
با توجه به مواضع سخت تر شده آلمان، اکنون روسیه می تواند دریابد ساختار تحریم ها علیه این کشور در آینده نزدیک دچار تزلزل نخواهد شد و بلکه احتمال می رود این محدودیت ها که بخش های انرژی، دفاعی و در مواردی مالی را در بر می گیرد، اگر تحول راضی کننده ای از نظر غرب رخ ندهد در تصمیم گیری ماه ژوئن سال آینده اتحادیه اروپا نیز سخت تر شود.
شرایط جدید در حالی شکل گرفته است که پیش از این نشانه های تدریجی مخالفت با تحریم های ضد روسی در اروپا بویژه با رای مجلس فرانسه برای لغو آن آشکار شده بود.
همچنین با اظهارنظر چندی پیش اشتاین مایر برای تعیین فرمول اجرای همزمان توافق مینسک برای حل پرونده اوکراین و کاهش تحریم ها، مسکو به توقف این محدودیت ها امیدوار شد، ولی آمریکا با آن مخالفت کرد و موضوع مسکوت ماند.
روسیه با توجه به مواضع ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اروپا که هزینه اختلاف ها و تحریم های متقابل روسیه و اروپا را برای هر دو طرف سنگین خوانده بود، امید داشت تحریم ها حداقل سبک شود و دو طرف به یک فرمول راضی کننده برسند.
اما در دیگر سوی معادله، دونالد توسک رئیس شورای اروپا قرار دارد که همسو با آمریکا و بسیار سرسختانه اعلام کرده تا زمانی که توافقنامه مینسک برای حل بحران اوکراین کامل اجرا نشود تحریم ها در مورد روسیه باقی می ماند.
هر چند مسکو نیز در واکنش های متقابل دوره ای، تحریم خرید محصولات کشاورزی و مواد غذایی از غرب را تمدید می کند، ولی نتوانسته تاثیری تعیین کننده یا حداقل اندک در طرف مقابل داشته باشد تا زمینه لغو یا کاهش تحریم ها را در چارچوب یک مذاکرات شکل دهد.
کشورهای اروپایی در چارچوب اعمال این تحریم ها سالانه بیش از ۶۰ میلیارد دلار از درآمد تجارت اقتصادی با روسیه را از دست می دهند و آلمان نیز با حدود ۱۰ میلیارد دلار در صدر فهرست زیان دیدگان قرار دارد، ولی باز هم بر تداوم این روند تاکید می کند.
بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، تحریم ها همراه کاهش شدید بهای نفت در بازار جهانی، اقتصاد روسیه را در تنگنا قرارداده است و میزان زیان های وارده از ۲۰۰ میلیارد دلار نیز فراتر می رود.
روس ها مجبور شده اند برای مقابله با پیامدهای این وضعیت از ذخایر طلا و ارز خارجی و صندوق تثبیت مالی استفاده کنند که سبب شده است، موجودی آن از حدود ۵۸۰ میلیارد دلار سال ۲۰۱۴ به نزدیک ۳۸۸ میلیارد دلار کاهش یابد.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز با نافرجام خواندن تحریم های اقتصادی غرب علیه این کشور، گفته است: مسکو هیچ درخواستی را برای لغو تحریم های ضد روسی به اتحادیه اروپا ارائه نمی کند و عاملان این اقدام باید خود بن بست ایجاد شده را باز کنند.
سال ۲۰۱۴ پس از سقوط حکومت ویکتور یانوکوویچ و روی کار آمدن یک دولت متمایل به غرب در اوکراین و آغاز درگیری شبه نظامیان با نیروهای دولتی در شرق این کشور که روسیه متهم به حمایت از آنان شد، شبه جزیره کریمه به روسیه پیوست.
جدایی کریمه براساس نتایج برگزاری یک همه پرسی در این شبه جزیره در کناره دریای سیاه، یکی از عوامل اصلی افزایش تنش در روابط روسیه با اکراین و غرب شده که وضع تحریم های ضد روسی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا و واکنش متقابل مسکو را در پی داشته است.
این منطقه ۲۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتری که اکنون دو میلیون و ۴۱۳ هزار نفر جمعیت شامل یک میلیون و ۴۵۰ هزار روس، ۵۷۶ هزار اوکراینی و ۲۴۵ هزار تاتار است، سال ۱۹۵۴ توسط نیکیتا خروشچف رییس جمهوری وقت شوروی سابق که زادگاهش اوکراین بود در قالب تغییرات نقشه ای به این کشور هدیه شده بود.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *