تضمین سرمایه؛ شرط رشد بورس ۲۳ مرداد, ۱۳۹۵

اخباری که در مورد ورود سرمایه گذار خارجی به کشور مطرح می شود زمانی عینیت پیدا می کند که دولت سرمایه های وارده را تضمین کند و سرمایه گذاران فعالیت خود را آغاز نمایند؛ چرا که بورس ایران بسیار ریسک پذیر است و سرمایه گذاران به راحتی سرمایه های خود را وارد این بازار نمی کنند.

اقتصادپرس: مستقر شدن اعضای جدید هیات مدیره بورس بر کرسی های ریاست و نیز اعلام برنامه های جدید، سبب شد تا بازار روند امیدوار کننده ای را در پیش گرفته و در هفته گذشته ۰٫۴ افزایش را نشان دهد.

کارشناسان معتقدند اخباری همچون ورود به فاز جدید در اجرایی شدن برجام، رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور به میزان ۵ میلیارد دلار از اخباری است که می تواند رشد بازار سرمایه را در پی داشته باشد.

همچنین در هفته گذشته شاهد آن بودیم که معاون بانک مرکزی از گشایش در بحث مبادلات ارزی کشور و تسهیل شدن امور در این زمینه خبر داده که چنانچه این مساله رخ بدهد و تامین مالی از خارج از کشور از طریق فاینانس برای طرح های عمرانی صورت بگیرد می تواند بورس را متاثر کرده و نوید بخش آینده روشن در تالار شیشه ای باشد.

البته همه این اخبار به شرطی می تواند تاثیر مثبت بر بورس را پایدار کند که به درستی اجرا شده و در راستای خروج از رکود باشد و دولت بودجه های لازم به به طرح های عمرانی تزریق کرده و تحرکات اقتصادی در کشور دیده شود.

بورس آیینه اقتصاد هر کشوری است و چنانچه سرمایه جدید به اقتصاد کشور تزریق شود تاثیر خود را در گزارش های شرکتهای بورسی به روشنی نشان می دهد؛ در این میان اخباری که در مورد ورود سرمایه گذار خارجی به کشور مطرح می شود زمانی عینیت پیدا می کند که دولت سرمایه های وارده را تضمین کند و سرمایه گذاران فعالیت خود را آغاز نمایند.

چرا که بورس ایران بسیار ریسک پذیر است و به همین جهت سرمایه گذاران به راحتی سرمایه های خود را وارد این بازار نمی کنند. در این میان بازار مشتقه ارزی یکی از ابزارهایی است که این اطمینان را به سرمایه گذار خارجی می دهد و باعث می شود که سرمایه گذار خارجی از نوسانات نرخ ارز مصون بماند.

بنا بر این گزارش در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۰ مرداد ماه ۹۵، شاخص کل با ۴ / ۰ درصد افزایش روبرو شد.

به گزارش اقتصادپرس به نقل از روابط عمومی بورس تهران، در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۰ مرداد ماه ۹۵، شاخص کل با ۳۳۴ واحد افزایش نسبت به دو هفته قبل، به رقم ۷۸۱۹۰ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۱۰۰ واحد افزایش به رقم ۵۵۳۴۹ واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با ۱۵۱۲ واحد افزایش عدد ۱۶۷۲۶۹ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۲ / ۰ درصد و ۹ / ۰ درصد افزایش نسبت به دو هفته قبل مواجه شدند.

در ۵ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۱۱۱۳۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل با ۴۳ درصد رشد داشت.

در ضمن تعداد ۴۸۵۸ میلیون سهم و حق تقدم در ۳۸۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۶ درصد و ۴۱ درصد افزایش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کرد.

همچنین ارزش معاملات نرمال به ۱۰۸۶۸میلیارد ریال رسید و حجم معاملات معاملات نرمال با ۴۷۸۹ میلیون سهم به ترتیب با ۴۱ درصد و ۲۶درصد افزایش نسبت به دو هفته گذشته همراه شدند.

براین اساس تعداد ۲۱۶۲۴۲۱ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۲۲۳۹ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۱۱۶ و ۱۱۲ درصد افزایش نسبت به دو هفته گذشته را نشان می دهد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *