اقتصاد جهان فقط برای 40 درصد جوانان کار می آفریند ۲۰ مرداد, ۱۳۹۵

بانک جهانی ظرفیت کنونی اقتصاد جهان را اشتغالزایی فقط برای ۴۰ درصد از جوانانی دانست که در دهه آتی وارد بازار کار می شوند. این نهاد همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ایران را ۲۹٫۴ درصد- کمی بیش از فرانسه- برآورد کرد.

اقتصادپرس:  بانک جهانی امروز (سه شنبه) در گزارشی درباره بیکاری جوانان نوشت: بیش از یک میلیارد جوان در دهه آینده وارد بازار کار می شوند اما با ظرفیت های کنونی، فقط برای ۴۰ درصد از آنان شغل وجود دارد.
بنابراین اقتصاد جهانی به ایجاد ۶۰۰ میلیون شغل در ۱۰ سال آینده بر اساس نرخ اشتغال پیش بینی شده برای جوانان نیاز دارد.
بر پایه گزارش بانک جهانی، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله در دنیا وجود دارد. یک سوم این افراد نه مشغول به کارند، نه تحصیلکرده اند و نه حتی آموزش دیده اند.
بانک جهانی گزارش کرد نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در ترکیه ۱۷٫۷ درصد، ایران ۲۹٫۴ درصد و عربستان ۲۹٫۵ درصد برآورد می شود.
به گزارش این نهاد، پاکستان از میان همسایگان ایران کمترین میزان بیکاری جوانان را با ۸٫۶ درصد تجربه می کند و در عراق این نرخ، ۳۴٫۶ درصد است.
بیکاری جوانان در چین و هند که بیشترین جمعیت جهان را دارند، به ترتیب ۱۰٫۵ و ۱۰٫۴ درصد است.
در غرب، جوانان کانادایی نرخ بیکاری ۱۳٫۴ درصدی را تجربه می کنند و در آمریکا نیز این نرخ به ۱۴ درصد می رسد.
آمارها از یک بحران بیکاری برای جوانان اروپا حمایت دارد. اسپانیا با ۵۷٫۹ درصد بیشترین میزان بیکاری جوانان را در جهان دارد. در ایتالیا این نرخ ۴۴٫۱ درصد است و در یونان نیز به ۵۳٫۹ درصد می رسد.
نرخ بی کاری فرانسه نیز ۲۳٫۹ درصد- نزدیک به ایران- است. ۱۶٫۷ درصد جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله انگلیسی بیکارند.
به گزارش ایرنا، هجدهم مردادماه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ایجاد سالیانه ۸۰۰ هزار شغل، رسیدن به نرخ تک رقمی بیکاری را ممکن خواهد کرد.
علی ربیعی اضافه کرد: اکنون بیش از چهار میلیون دانشجو برای ورود به بازار کار آماده اند و نسبت فارغ التحصیلان در استان ها با رسته های مورد نیاز آنها ۲۰ درصد است.
رییس جمهوری دوازدهم مردادماه در گفت و گوی زنده تلویزیونی گفت: همه هدف ما رونق اقتصاد و اشتغال جوانان است، ما کشوری داریم که ۱۱ میلیون نفر از افراد کشور تحصیلکرده دانشگاهی اند و این رقم بسیار مهم است، ما جزو پنج کشور اول دنیا در فارغ التحصیلان مهندسی در دنیا هستیم، کشور جوانی هستیم که ۴۷ درصد جمعیت کشور ما بین ۱۵ تا ۴۰ ساله است.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.