فروش اقساطی مسکن؛خانه دارکردن کم درآمدهایا نجات انبوه سازان ۱۸ مرداد, ۱۳۹۵

در طرح واگذاری اقساطی مسکن بیش از آنکه مردم سود کنند انبوه سازان کسب و کار خود را رونق داده و قادر خواهند بود از ورشکستگی نجات پیدا کنند.

اقتصادپرس: در حالی که ساخت و ساز مسکن در رکود فرور فته ۲۳۰هزار واحد مسکن مهر روی دست دولت مانده است، به همین جهت بخش خصوصی وارد گود شده تا طی طرحی ۲۵۰هزار مسکن قسطی را واگذار کند.

آنگونه که جمشید برزگر، رییس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور گفته، بانک مسکن تضمین بازپرداخت اقساط تسهیلات ۱۵۰میلیون تومانی با کارمزد ۲/۳درصد در این طرح را به انبوه‌سازان داده است. بر اساس آنچه از سوی کانون انبوه‌سازان اعلام شده، پیشنهاد بانک مسکن برای اقساط این طرح ۵سال است اما انبوه‌سازان پیشنهاد بازپرداخت ۱۰ تا ۱۵ ساله را داده‌اند.

طرح مسکن قسطی از سوی انبوه‌سازان به بانک مسکن ارائه شده و قرار است این طرح بعد از تصویب به کانون انبوه‌سازان ارجاع داده شود. میانگین اقساط این طرح برای خریداران، ماهانه یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان خواهد بود.

اما با توجه به اوضاع معیشتی مردم، آنها از خرید خانه و در مقابل پرداخت اقساط یک میلیون و دویست هزار تومانی استقبال خواهند کرد؟ آیا این طرح قادر است صنعت در خواب رفته ساختمان را رونق بخشد؟

کارشناسان امید چندانی به موفقیت این طرح ندارند با این حال معتقدند که قدم برداشتن بهتر از سکون است. البته به نظر می رسد در این طرح بیش از آنکه مردم سود کنند انبوه سازان کسب و کار خود را رونق داده و قادر خواهند بود که از ورشکستگی نجات پیدا کنند.

به باور تحلیلگران این اقدامات در صورت اجرای درست، مسکن های موقتی هستند هر چند که به نظر نمی رسد بانکها برای اجرای این طرح با انبوه سازان همکاری های لازم را به عمل آورده و بدون اما و اگر تسهیلات را تضمین کنند.

به گفته کارشناسان از وظایف بانکها ارائه تسهیلات است اما آنها در اجرای این وظیفه خود کاهلی کرده و با عدم حمایت خود از تولید کنندگان یکی از ارکان اصلی ایجاد رکود در کشور هستند.

حالا که انبوه سازان برای جلوگیری از ورشکستگی حاضر شده اند واحدهای ساخته شده را با قیمت های ارزان تر در اختیار مصرف کنندگان قرار بدهند بانکها نیز باید وارد عمل شده و تسهیلات مسکن را راحت تر در اختیار افراد قرار بدهند. اما بانکها با ارائه تسهیلات کاسبی کرده و در مورد مسکن مهر میلیاردها تومان به ذخایر خود افزودند.

نباید فراموش کرد که پس از افزایش یکباره نرخ مسکن طرح های مختلفی برای خانه دار کردن مردم به اجرا درآمد اما هیچ یک نتوانست کم‌درآمدها را صاحب خانه کند و اتفاقا این طرح های که بدون پشتوانه کارشناسی لازم اجرا می شدند بیش از قبل به افزایش قیمت و رکود مسکن دامن زدند.

به همین جهت دولت یازدهم باید به جای طراحی و اجرای برنامه های جدید طرح های قبلی را اجرا کرده و با برطرف کردن کاستی های مسکن مهر این طرح را به عنوان نمونه موفقی از تامین مسکن افراد کم درآمد در اختیار مصرف کنندگان قرار بدهد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *