جاسبی: انقلاب صنعتی چهارم از دل دانشگاه ها بیرون می آید ۱۳ مرداد, ۱۳۹۵

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: انقلاب صنعتی چهارم از دل دانشگاه ها بیرون می آید و هماهنگی و ترکیب مجموعه ها، فقط از راه دانشگاه ها امکان پذیر است.

اقتصادپرس:«عبدالله جاسبی» روز چهارشنبه در کنفرانس بین المللی چهارمین انقلاب صنعتی در تهران افزود: یکی از اشکالاتی که در ۵۰ سال گذشته با آن مواجه بوده ایم و به رغم همه تلاش ها هنوز پا برجا است، جدایی دانشگاه و صنعت از یکدیگر است، اما این مشکل در انقلاب صنعتی چهارم به صورت طبیعی از بین می رود، زیرا جریان این انقلاب باید از دانشگاه ها سرچشمه بگیرد.
عضو شورای سیاستگذاری جشنواره تلاشگران کیفیت کشور ادامه داد: انقلاب صنعتی اول که سال ۱۷۸۴ در اروپا آغاز شد، ماشین های بخار را به جهان معرفی کرد و در انقلاب صنعتی دوم که ۱۰۶ سال پیش در آمریکا آغاز شد، تولید انبوه پا به عرصه جهان گذاشت و انقلاب صنعتی سوم که آغاز آن به سال ۱۹۶۹ بر می گردد، انقلاب فناوری اطلاعات است و شامل اینترنت و موبایل و همه فناوری هایی است که به سرعت اطلاعات را منتقل می کنند.
رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: اکنون در آستانه انقلاب صنعتی چهارم هستیم که از آلمان آغاز شده و شامل هوش مصنوعی و ترکیب همه دستاوردهای موجود بشر است و حذف عامل انسانی در فرایند تولید و صنعت و جایگزین شدن ربات ها به جای انسان از مهمترین مشخصه های آن است.
جاسبی تاکید کرد، همراه شدن با این انقلاب، نیازمند تغییر بنیادین در همه بخش ها است و دانشگاه ها به عنوان رکن اصلی باید تحولات زیادی را در ابعاد رشته های تحصیلی، محتوای دروس و روش های آموزشی و پژوهشی تجربه کنند.
وی گفت: خوشبختانه دانشگاه های ما از نظر کمیت در وضعیت مناسبی قرار دارند. قبل از انقلاب اسلامی ۱۶۵ هزار دانشجو در دانشگاه های کشور تحصیل می کردند، در حالی که اکنون چهار تا ۴٫۵ میلیون دانشجو در سطح کشور مشغول به تحصیل هستند.
عضو شورای سیاست گذاری جشنواره تلاشگران کیفیت کشور ادامه داد: به لحاظ کیفیت نیز دانشگاه های کشور قادر به رقابت در عرصه جهانی هستند به طوری که پیش بینی می شود در پنج سال آینده، تعداد اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه های کشور به بیش از ۱۰۰ هزار نفر برسد.
جاسبی افزود: هم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال تجدید نظر در محتوای دروس و رشته های تحصیلی هستند، اما آنچه تا کنون انجام شده، در مقایسه با آنچه در کشورهای پیشرفته صورت می گیرد از سرعت کمتری برخوردار است.
وی تاکید کرد، دانشگاه ها نباید از مخاطرات تغییر بترسند و در برابر آن مقاومت کنند بلکه باید در جست و جوی تغییر و تحول و پدید آورنده آن باشند.
به گزارش ایرنا، کنفرانس بین المللی ۲ روزه چهارمین انقلاب صنعتی امروز در سالن شماره یک نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *