حمایت از بنگاههای اقتصادی کوچک؛ آری؟ خیر؟ ۱۲ مرداد, ۱۳۹۵

به اعتقاد کارشناسان حوزه اشتغال و فعالان کارگری حمایت از بنگاه های خرد و کوچک به تنهایی نمی تواند اثرگذارباشد زیرا بنگاه های بزرگ به عنوان صنایع مادر که شرایط و خوراک را برای فعالیت بنگاه های کوچک فراهم می کنند حال و روز خوبی را سپری نمی کنند.

اقتصادپرس: یکی از اصلی ترین طرح های دولت برای عبور از بحران بیکاری و ایجاد اشتغال در کشور حمایت از بنگاهاهای کوچک و متوسط است.

تصمیمات و برنامه ریزی های دولت برای حمایت از بنگاه های خرد و کوچک و تاکید مسئولان اقتصادی دولت در مورد اثرگذاری فوری این سیاست بر ایجاد اشتغال اما با نظرات کارشناسان اقتصادی مستقل چندان همخوانی ندارد.

به اعتقاد کارشناسان حوزه اشتغال و فعالان کارگری حمایت از بنگاه های خرد و کوچک به تنهایی نمی تواند اثرگذار باشد زیرا بنگاه های بزرگ به عنوان صنایع مادر که شرایط و خوراک را برای فعالیت بنگاه های کوچک فراهم می کنند حال و روز خوبی را سپری نمی کنند و بسیاری از آنها در چندسال اخیر تعطیل یا متوقف شده اند.

این در حالی است که سرمایه گذاری در حوزه های صنایع مادر به صرفه نیست و فعالان این بخش سود سرمایه گذاری در بخش های واسطه گری و غیر مولد را به از دست دادن سرمایه های خود در فعالیت های تولیدی ترجیح می دهند.

به گفته این کارشناسان دولت باید زیرساخت های اقتصادی کشور را مهیا بکند و برای رسیدن به این امر مهم نیز باید بنگاه های بزرگ اقتصادی را از وضعیتی که در حال حاضر به آن دچار هستند نجات بدهد و شرایط را برای ادامه حیات آنها فراهم کند.

چرا که اگر صنایع مادر به کار نیفتند بنگاه های خرد و کوچک نیز به سمت رونق حرکت نمی کنند در واقع تا ثبات اقتصادی برکشور حاکم نشود انتظار بهبود کسب و کارهای کوچک و متوسط سرابی بیش نیست.

به اعتقاد فعالان اقتصادی؛ طرح های اشتغال زای دولت باید همه جانبه نگر بوده و یک سویه نباشد، در عین حال نباید فراموش کرد که مشکل اشتغال در کشور از بیماری اقتصادی نشات می گیرد و شرایط کل اقتصاد در رکود است و تا زمانی که دولت، بخش خصوصی و بانک ها به اجماع و همکاری خودخواسته و نه دستوری نرسند نمی توان به حل مشکلات اقتصادی در کشور امید داشت.

تا زمانی که دولت بخش خصوصی را وارد گود اقتصاد نکرده و حمایت های لازم را در جهت فعالیت سازنده آنها به عمل نیاورد و رابطه خود را با بخش خصوصی اصلاح نکرده و در تصمسات اقتصادی خود نظر بخش خصوصی را لحاظ نکند اوضاع اقتصاد ایران بهتر نمی شود.

در حال حاضر دولت چشم خود را به روی سرمایه های داخلی بسته و به سرمایه گذاران خارجی امید بسته است در حالی که اگر از بخش خصوصی حمایت و بازگشت سرمایه های آنها را تضمین کرده و فضای امن سرمایه گذاری ایجاد کند بخش خصوصی آنقدر قدرت دارد که فضای رکودی کشور را تغییر دهد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *